Rumunský premiér Victor Ponta byl po pondělním výslechu na prokuratuře obviněn z korupce, padělání, daňových úniků a praní špinavých peněz. Oznámili to protikorupční prokurátoři, kteří nechali zabavit premiérův majetek. Ponta se podle nich dopustil trestných činů, z nichž je obviněn, ještě jako advokát, než se stal šéfem vlády. Premiér ale opakovaně popíral, že by se dopustil čehokoliv protiprávního.

Obvinění se týkají let 2007 a 2008, kdy se nynější premiér živil jako právník a následně byl poslancem.

Podle prokurátorů tehdy od svého přítele Dana Sovy přijal sumu odpovídající v přepočtu částce 1,5 milionu korun a částku pak zamaskoval 17 falešnými fakturami, vykazujícími práci pro Sovovu advokátní kancelář. Později se ocitl ve střetu zájmu, když Sovu dvakrát jmenoval ministrem.

V pondělí ráno Ponta odstoupil z funkce předsedy vládní Sociálnědemokratické strany. Na Facebooku uvedl, že končí v čele své strany, aby dokázal svou nevinu. 

Prezident Klaus Iohannis Pontu již dříve vyzval, aby rezignoval i jako premiér, on to ale odmítl. 

Dvaačtyřicetiletý premiér se tři týdny neúčastnil politického dění v Rumunsku, protože byl na operaci kolene v Turecku. Do práce se vrátil až tento týden ve čtvrtek. Odjezd ze země vyvolal otázky ohledně jeho politické budoucnosti i stability rumunské vlády, uvedla agentura Reuters. Do nemocnice v Istanbulu dorazil bez toho, že by informoval prezidenta či veřejnost.

K intenzivnějšímu boji s korupcí Rumunsko už několik let nabádá Evropská unie a úřady v poslední době začaly vyšetřovat mnoho případů, které zasahují do nejvyšších pater politiky a byznysu. Od začátku roku bylo odsouzeno několik významných lidí, včetně exministryně, soudců a známých podnikatelů.

Protikorupční prokuratura kromě toho zahájila vyšetřování proti švagrovi premiéra Victora Ponty, proti mediálnímu magnátovi Adrianu Sarbuovi nebo proti vlivnému starostovi jedné z bukurešťských čtvrtí Marianu Vanghelieovi.

Kvůli podezření z korupce v březnu odstoupil ministr financí Darius Valcov, ze stejného důvodu ve funkci skončil i předseda rumunského Úřadu pro bezúhonnost (ANI) Horia Georgescu. Nedávno soud shledal vinným ministra regionálního rozvoje Livia Dragneu souzeného kvůli podvodům a podplácení s cílem ovlivnit hlasování, které mělo rozhodnout o sesazení bývalého prezidenta Trajana Basesca v roce 2012.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist