Rumunská policie v pondělí večer na 24 hodin zadržela mediálního magnáta Adriana Sarbua, kterého viní z praní špinavých peněz a daňových úniků.

Informoval o tom rumunský server ziare.com.

Sarbu byl šéfem mediální skupiny CME, která vlastní českou televizi Nova i slovenskou Markízu.

Majitel Novy má náhradu za Adriana Sarbua, CME představilo dva nové šéfy - čtěte ZDE

"Veškerá obvinění jsou směšná," citovala rumunská média prohlášení Sarbua. V úterý by měl soud rozhodnout o jeho dalším osudu.

Slovenský server HNonline uvedl, že Sarbua tři hodiny vyslýchal rumunský prokurátor, který následně oznámil, že magnát způsobil škodu až za 26 milionů eur.

Sarbuův právník se nechal slyšet, že podnikatel byl o veškerých obviněních informován a že se zatím nebude vyjadřovat. "Nebudeme se vyjadřovat, v úterý chce svědčit. Nemohu vám říci nic víc," dodal advokát.

Sarbu vedl mediální skupinu CME v letech 2009 až 2013. Byznysmen pochází z Rumunska, kde stál u spuštění ProTV v roce 1993. Od roku 1995 byl ve společnosti CME, která vlastní českou televizi Nova i slovenskou Markízu. Od ledna 2009 byl generálním ředitelem CME. Zároveň byl mezi lety 2010 až 2012 jednatelem společnosti CET 21, která je mimo jiné vlastníkem vysílacích licencí stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport.

Při odchodu z CME dostal Sarbu odstupné 5,4 milionu dolarů (104,4 milionu korun). 

V současnosti je majitelem skupiny Mediafax Group, do níž patří i rumunská tisková agentura Mediafax. Skupina vydává řadu novin a časopisů v Rumunsku - například ekonomický deník Ziarul Financiar a týdeník Business Magazin, sportovní deník ProSport, časopisy pro muže ProMotor a Playboy i pro ženy ONE a Glamour.

 

 

Související