Rumunský Nejvyšší soud v úterý definitivně poslal do vězení dva bývalé ministry a osm vysokých úředníků a ekonomických poradců, včetně českého finančníka Michala Šušáka. Podle médií potvrdil dřívější rozhodnutí soudů, že se skupina dopustila korupčního jednání, nicméně tresty jim snížil.

Celý proces trval téměř šest let. V úterý ho Nejvyšší soud ukončil rozsudkem, jímž udělil exministrovi hospodářství Codrutu Seresovi za velezradu trest odnětí svobody po dobu čtyř let a osmi měsíců.

Čtyřletého vězení se dostalo bývalému ministrovi spojů Zsoltu Nagyovi. Komplikované soudní řízení se týkalo podvodného jednání během privatizace velkých podniků, které podle prokurátorů naplňovalo skutkovou podstatu zrady.

Mezi dalšími osmi odsouzenci zapletenými do kauzy jsou také čtyři cizinci - Bulhar, Turek, Rus a rovněž Čech Michal Šušák, který dostal čtyřletý trest vězení. Jejich provinění spočívalo v předávání tajných údajů ke zvýhodnění určitých účastníků privatizačních řízení.

Podle dřívějších informací rumunských médií byl Šušák odsouzen za to, že se jako manažer investiční banky CS First Boston (CSFB) podílel na činnosti kriminální skupiny, která využívala získaných tajných informací při privatizaci velkých rumunských firem. Šlo například o společnosti Electrica Muntenia Sud, Petrom, Romaero či Romtelecom.