Jen za minulý týden byli v Egyptě zatčeni čtyři novináři. Wagdy Khaled z týdeníku Al-Masriya za to, že fotografoval před káhirskou mešitou. V očích úřadů to z něj dělá příznivce zakázaného Muslimského bratrstva. 

Zatčeni byli i Mohamed Adly, Hamdy Mokhatar a Sherif Azraf, novináři z opozičních a nezávislých médií. Psali o devíti mrtvých členech Muslimského bratrstva, které zabily egyptské bezpečnostní složky. Také oni podle policie patří k zakázanému bratrstvu, píše britský list The Guardian.

A situace se má ještě zhoršit. Na podpis prezidenta Abdula Fattáha Sísího čeká tzv. protiteroristický zákon, který kromě teroristů postihuje také novináře. Zákon definuje více než 25 zločinů, za 12 z nich hrozí viníkovi trest smrti.

Nejméně dva roky ve vězení pak mohou strávit novináři, pokud budou psát o událostech spojených s terorismem tak, že se jejich zprávy nebudou shodovat s oficiální verzí egyptských úřadů.

Zákon byl schválen jen několik dní poté, co ministerstvo obrany obvinilo televizi al-Džazíra a stanice napojené na Muslimské bratrstvo z šíření falešných zpráv a protistátní propagandy. Po teroristickém útoku na Sinajském poloostrově se ve městě Šajch Zuvajd poblíž Pásma Gazy střetly vládní jednotky s ozbrojenci z islamistické skupiny Ansar Bajt al-Makdis. Boje trvaly několik hodin a podle ministerstva padlo nejméně 17 vojáků a více než 200 islamistů.

Jenže podle některých médií ztratila armáda 50 až 70 mužů. Takový odklon od oficiální verze událostí už nebudou moci novináři po přijetí zákona zveřejnit, upozornila stanice CNN.

Přijetí protiteroristického zákona uspíšil také atentát na nejvyššího generálního prokurátora Hišáma Barakáta. Ten zemřel koncem června poté, co na jeho konvoj zaútočilo údajně Muslimské bratrstvo. Úřady poté novinářům doporučili, aby "džihádisty" příště označili rovnou za "vrahy" a "teroristy" a prezident Sísí se vyjádřil pro urychlené přijetí tvrdších protiteroristických opatření.

Podle egyptského syndikátu novinářů ale nový zákon zakazuje čerpat novinářům informace z více zdrojů. Syndikát tvrdí, že nově bude existovat jen jedna verze událostí a kritické hlasy budou umlčeny. Ze zprávy Komise pro ochranu novinářů z 1. června vyplývá, že v Egypt na jaře věznil 18 novinářů.

Od svržení Muslimského bratrstva v roce 2013 zemřely v Egyptě při násilných střetech a útocích stovky civilistů, policistů a vojáků. Ve vězení skončily stovky příznivců bratrstva a mnozí dostali vysoké tresty.