Ukrajinské ozbrojené síly zdvojnásobily počet vojáků zapojených do protipovstalecké operace na východě země. Podle agentury Ukrinform to oznámil prezident Petro Porošenko v rozhovoru, který poskytl televizní stanici Inter. Armáda i proruští separatisté mezitím hlásí pokračování střetů, jež si podle zpráv z Kyjeva za uplynulých 24 hodin vyžádaly život jednoho civilisty a zranění pěti vojáků.

"Do dnešního dne jsme zvýšili početní stav našich ozbrojených sil v zóně protiteroristické (protipovstalecké) operace na 60 tisíc vojáků," prohlásil Porošenko. Jde tedy o zdvojnásobení počtu vládních vojáků na východě země, protože, jak prezident dodal, jich tam doposud bylo maximálně do 30 tisíc.

Agentura DPA k tomu poznamenala, že podle vládních údajů stojí v Donbasu proti ukrajinské armádě a Národní gardě kolem 40 000 povstalců podporovaných Ruskem.

I tentokrát se obě strany obvinily z neustávajícího porušování příměří, které bylo dojednáno v Minsku a vstoupilo v platnost 15. února. Armádní mluvčí Andrij Lysenko v Kyjevě řekl, že střety si od pátku u vládních sil nevyžádaly mrtvé, ale pět vojáků utrpělo zranění. Téměř nepřetržitě, dnem i nocí, podle něj probíhají boje v oblasti měst Marjinka a Avdijivka v Doněcké oblasti, kde rebelové používají i zakázané těžké zbraně.

Luhanský gubernátor loajální Kyjevu Hennadij Moskal v sobotu na svém webu napsal, že vzbouřenci celou noc z pátku na dnešek ostřelovali z ručních zbraní, ale také minomety a protitankovými řízenými střelami obec Stanycja Luhanska, která leží na předměstí Luhansku, jedné ze separatistických bašt. O život přitom přišla jedna žena.

O neustálém porušování příměří, ovšem vládními silami, informují rovněž proruští povstalci. Za uplynulých 24 hodin těchto případů jen v samozvané Doněcké lidové republice prý zaznamenali 46 a "protivník opět použil těžké zbraně", napsala ruská agentura Tass s odvoláním na doněcké "ministerstvo obrany".

Podle tohoto zdroje se pod palbu dostala zejména čtvrť Doněcka blízko letiště a města Horlivka a Jasynuvata.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist