Rusko ve čtvrtek vypravilo na východ Ukrajiny další konvoj s humanitárním nákladem. S odvoláním na ruské ministerstvo pro mimořádné situace o tom informovala agentura TASS. Kolonu tvoří asi stovka nákladních aut, polovina je určena pro Doněck, zbytek pro Luhansk. Ukrajina na takovéto zásobování hledí podezřívavě, neboť se obává, že na Donbas tímto způsobem proudí i pomoc proruským separatistům, Moskva tato nařčení odmítá.

Kolona vyjela brzy ráno ze západoruské Rostovské oblasti. Na hranicích s Ukrajinou se konvoj rozdělí na dvě poloviny, jedna část zamíří do Doněcké oblasti a druhá do Luhanské oblasti. Podle ruského ministerstva pro mimořádné události kamiony vezou celkem 1000 tun pomoci, z toho 32 tun tvoří léky.

Rusko od loňského srpna i přes nesouhlas Kyjeva vypravilo včetně toho čtvrtečního 31 konvojů. Moskva uvádí, že na válkou zničený Donbas tak již bylo dodáno přes 38 000 tun pomoci.

Kyjev poukazuje na to, že ukrajinské úřady nemají možnost náklad takových výprav z Ruska kontrolovat, a tvrdí, že transporty jsou zástěrkou pro poskytování vojenské pomoci rebelům. Moskva toto tvrzení odmítá a ujišťuje, že jde výhradně o pomoc pro obyvatelstvo sužované konfliktem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist