Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) špehovala nejméně v letech 2006 až 2012 tři poslední francouzské prezidenty, kterými byli Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy a François Hollande. S odvoláním na dokumenty portálu WikiLeaks to v úterý uvedla francouzská média. Bílý dům v noci na na středu ujistil, že nesleduje a nehodlá sledovat komunikace francouzského prezidenta Françoise Hollanda.

Dokumenty získané serverem byly vedeny jako přísně tajné. Obsahují především pět zpráv NSA o zachycených komunikacích francouzských politiků. Tyto informace byly určeny pro americké zpravodajské služby, uvedl například deník Libération

Podle týdeníku L´Express Američané nešpehovali jen prezidenty, ale i francouzské ministry, vysoké úředníky, zákonodárce a diplomaty. Podle listu sledovali především jejich telefonickou komunikaci.

V Paříži kvůli zprávám o špionáži zasedla mimořádně obranná rada státu, kterou svolal prezident Hollande. Účastnili se jí kromě hlavy státu i premiér Manuel Valls, několik ministrů a představitelé armády i tajných služeb. Paříž "nebude tolerovat jakékoli ohrožení své bezpečnosti", uvedl po schůzce Elysejský palác.

Mluvčí vlády Stéphane Le Foll ještě před začátkem zasedání označil špionáž mezi spojenci za "nepřijatelnou". Neznamená to podle něj ale, "že nastává nějaká krize". Obranná rada si podle Le Folla určitě vyžádá od amerických úřadů bližší informace k případu.

Na dnešní večer si ministr zahraničí Laurent Fabius povolal americkou velvyslankyni v Paříži Jane Hartleyovou. Do USA naopak podle mluvčího vlády Le Folla v "následujících dnech" vyrazí vysoký představitel francouzských tajných služeb Didier Le Bret, aby jednal o další spolupráci zpravodajců po odhalení údajných odposlechů. Na odpoledne svolal prezident Hollande také jednání vysoce postavených zástupců parlamentu. V Národním shromáždění se k tématu dnes vyjádří i premiér Manuel Valls.

"Nezaměřujeme se a nebudeme se zaměřovat na komunikace prezidenta Hollanda," řekl agentuře AFP mluvčí americké národní bezpečnostní rady NSC Ned Price. Neupřesnil ale, zda se podobné operace neuskutečnily v minulosti, poznamenala agentura. "S Francií úzce spolupracujeme ohledně všech mezinárodních témat a Francouzi jsou našimi nepostradatelnými partnery," zdůraznil Price.

Už dříve vyšlo podobně najevo, že NSA prý sledovala komunikace německých představitelů včetně kancléřky Angely Merkelové. Informace o těchto tajných monitorovacích programech USA postupně zveřejňuje v posledních letech bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden.

Na základě odhalení prezident Barack Obama slíbil zreformovat NSA. Americký Senát začátkem měsíce po bouřlivé debatě schválil zákon, který omezuje hromadný sběr dat o telefonní komunikaci tajnými službami. Data budou nově namísto NSA shromažďovat a uchovávat telekomunikační firmy a NSA do nich bude moci nahlížet jen se svolením soudu.