Hackerům z americké bezpečnostní agentury NSA a britské elektronické rozvědky GCHQ se podařilo nabourat do interní sítě největšího výrobce SIM karet na světě – společnosti Gemalto.
Získali tak bezpečnostní šifrovací kódy SIM karet, což tajným službám umožnilo ve velkém monitorovat mobilní komunikaci, aniž by musely žádat o svolení telekomunikačních společností či vlád a aniž by za sebou zanechaly jakoukoli stopu.
K útoku mělo dojít v roce 2010. Nyní o něm informoval server The Intercept s odvoláním na dokumenty, které mu poskytl americký whistleblower Edward Snowden.
"Musíme přijít na to, jak k tomu došlo, a zajistit, aby se nic podobného už nikdy nestalo," uvedl Paul Beverly, výkonný viceprezident společnosti Gemalto. Ta již zahájila vyšetřování případu.
"Z toho, co jsme zatím zjistili, vyplývá, že cílem nebyla společnost Gemalto. Šlo zřejmě o pokus rozhodit co nejširší možnou síť, a dostat se tak k co největšímu množství mobilních telefonů," uvedla pro agenturu Reuters mluvčí Gemalta.
Mluvčí GCHQ sdělila, že agentura se k záležitostem týkajícím se zpravodajské aktivity nevyjadřuje. NSA se agentuře Reuters nepodařilo zastihnout.
Ukradené kódy jsou jako ukradené klíče
Podle bezpečnostních expertů postupovaly GCHQ a NSA bezpochyby protiprávně.
"Jako by ukradly klíče od domovních dveří a dále je používaly," popsal jejich počínání například Mark Rumold.
Za hackerským útokem na Gemalto stojí prý konkrétně tým MHET (Mobile Handset Exploitation Team), složený z pracovníků GCHQ i NSA. Ten se zaměřuje na odhalování slabých míst mobilní komunikace, a jednou z jeho "misí" tak bylo také tajně pronikat do počítačových sítí společností vyrábějících SIM karty, píše The Intercept.
Společnost Gemalto má své oficiální sídlo v nizozemském Amsterodamu, působí ale v celkem 85 zemích a má více než 40 výrobních závodů.
Ročně vyrobí dvě miliardy SIM karet. Mezi její klienty patří mobilní operátoři Verizon, T-Mobile, AT&T či zhruba 450 poskytovatelů bezdrátových sítí po celém světě.
Bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden předloni předal novinářům materiály, které ukázaly, že NSA řadu let masově sledovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě. Mezi sledovanými byla i německá kancléřka Angela Merkelová a její předchůdce Gerhard Schröder.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist