Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) zaminovali ve středosyrském historickém městě Palmýra oblast, kde se nachází nejcennější antické památky. Informovala o tom v neděli Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z exilu. Podle ní zatím není jasné, zda se radikálové chystají památky zničit, nebo zda se připravují na případnou ofenzivu vládních sil.

"Zaminovali to včera (v sobotu). Bomby umístili i kolem římského amfiteátru, pravý důvod zatím neznáme," řekl agentuře Reuters šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. 

Vedoucí syrského památkového úřadu Maamún Abdal Karím potvrdil, že informace o umístění bomb jsou nejspíš autentické. "Město je nyní rukojmím v jejich rukou, situace je nebezpečná," dodal na adresu IS.

Bojovníci IS dobyli padesátitisícové město Palmýra v květnu. Od té doby se hovoří o tom, že památky, díky nimž bylo město zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO, jsou v ohrožení.

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nachází na jihozápadě města, jež má v arabštině název Tadmur. 

Obavy o památky souvisí s nedávným ničením soch radikály v muzeu v severoiráckém Mosulu nebo památek v rovněž iráckém Nimrúdu. Zároveň se ale objevují informace, že řadu vzácných předmětů jsou islamisté ochotni ušetřit, což je ale provázeno podezřením, že je chtějí výhodně zpeněžit na černém trhu.