Radikálové z organizace Islámský stát (IS), kteří ovládli v předchozích dnech historické město Palmýra v Sýrii, obsadili také místní muzeum.

Zatím se ale nenaplnily obavy památkářů z hrozícího bezuzdného ničení artefaktů. Podle syrského činitele citovaného agenturou AP budovu uzamkli a postavili k ní vlastní stráže.

O chování povstalců informoval šéf syrského památkového úřadu Maamún Abdal Karím, který v předchozích dnech referoval, že kvůli nebezpečí vandalství ze strany islamistů už byly z Palmýry odvezeny stovky soch. Činitel také tehdy vyzval syrskou armádu, opozici a mezinárodní společenství k záchraně tohoto historického místa.

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím.

Zříceniny staré 2000 let se nacházejí na jihozápadě města, jež má v arabštině název Tadmur. Palmýra je na seznamu světového dědictví UNESCO a odborníci poukazují na její hrozící zkázu už od počátku bojů v Sýrii. 

Obavy o památky vycházejí ze zkušenosti z nedávného ničení soch radikály v muzeu v severoiráckém Mosulu nebo památek v rovněž iráckém Nimrúdu. Zároveň se ale objevují informace, že řadu vzácných relikvií jsou islamisté s to ušetřit, což se ale váže s podezřením, že je chtějí výhodně zpeněžit na černém trhu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist