Radikálové z organizace Islámský stát (IS), kteří ovládli v předchozích dnech historické město Palmýra v Sýrii, obsadili také místní muzeum.

Zatím se ale nenaplnily obavy památkářů z hrozícího bezuzdného ničení artefaktů. Podle syrského činitele citovaného agenturou AP budovu uzamkli a postavili k ní vlastní stráže.

O chování povstalců informoval šéf syrského památkového úřadu Maamún Abdal Karím, který v předchozích dnech referoval, že kvůli nebezpečí vandalství ze strany islamistů už byly z Palmýry odvezeny stovky soch. Činitel také tehdy vyzval syrskou armádu, opozici a mezinárodní společenství k záchraně tohoto historického místa.

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím.

Zříceniny staré 2000 let se nacházejí na jihozápadě města, jež má v arabštině název Tadmur. Palmýra je na seznamu světového dědictví UNESCO a odborníci poukazují na její hrozící zkázu už od počátku bojů v Sýrii. 

Obavy o památky vycházejí ze zkušenosti z nedávného ničení soch radikály v muzeu v severoiráckém Mosulu nebo památek v rovněž iráckém Nimrúdu. Zároveň se ale objevují informace, že řadu vzácných relikvií jsou islamisté s to ušetřit, což se ale váže s podezřením, že je chtějí výhodně zpeněžit na černém trhu.

Související