Bojovníci Islámského státu (IS) povraždili podle syrské televize nejméně 400 civilistů v dobytém starobylém městě Palmýra. Většinou prý šlo o ženy a děti.

Proti IS dál pokračovaly v boji jak jednotky syrské armády u syrského Idlíbu, tak složky irácké armády a šíitských milicí u iráckého Ramádí. Islamisté navíc dobyli významný hraniční přechod mezi Sýrií a Irákem.

Podle zdrojů z umírněné opozice ležely v ulicích města Palmýra po jeho obsazení islamisty ve středu stovky těl lidí, údajně šlo o stoupence režimu prezidenta Bašára Asada.

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Zříceniny staré 2000 let se nacházejí na jihozápadě města, jež má v arabštině název Tadmur. Palmýra je na seznamu světového dědictví UNESCO a odborníci poukazují na její hrozící zkázu už od počátku bojů v Sýrii.

Syrská televize v neděli oznámila, že syrské letectvo zabilo v předchozích dnech nejméně 300 islámských povstalců na jejich pozicích ve městě Džisr aš-Šughúr poblíž turecké hranice. Útok prý přispěl k uvolnění desítek vojáků z obklíčení v tamní nemocnici, kterou v pátek opustili.

Mezi útočníky na nemocnici byli členové fronty an-Nusra hlásící se k teroristické organizaci al-Káida. Radikálové město dobyli už koncem dubna, ale v tamní nemocnici se udržela větší skupina vojáků i s rodinami.

Boje proti IS pokračují také v irácké provincii Anbár, kde od soboty vede irácká armáda podporovaná šíitskými milicemi a letectvem USA a jejich spojenců ofenzivu za účelem dobýt nazpět anbárskou metropoli Ramádí. Podle dnešních informací se iráckým silám podařilo obsadit obec Husajba zhruba sedm kilometrů východně od Ramádí.

Pád Ramádí před týdnem vyvolal pochybnosti o tom, zda USA se svými zejména arabskými spojenci zastávají správnou strategii v boji proti IS, když podnikají proti postavením islamistů pouze letecké útoky, zatímco zátěž pozemních bojů v Iráku ponechávají na armádě a šíitských a kurdských milicích. Americký prezident Barack Obama kritiku ale odmítl.

IS v neděli zcela dostal pod kontrolu přechod al-Valíd na irácké straně hranic se Sýrií, pouhé tři dny poté, co obsadil také přechod al-Tanaf na syrské straně. Islamisté tak ovládají obě hlavní cesty spojující provincii Anbár se Sýrií.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist