Na Ukrajině byla ve čtvrtek zahájena závěrečná etapa částečné mobilizace a podle ukrajinské agentury Unian by se mohla týkat až 50 000 lidí. Jde už o šestou vlnu vojenských náborů, kterou ukrajinská vláda od začátku konfliktu s Ruskem schválila.

Částečná mobilizace ukrajinských vojáků trvá od března minulého roku. Tehdy byly schváleny tři vlny částečné mobilizace kvůli konfliktu s Ruskem. Údaj o celkovém počtu vojáků, kteří byli do armády přijati, nebyl zveřejněn.

Do konce roku 2014 se však počet ozbrojených sil na Ukrajině zvýšil ze 130 na 232 tisíc osob.

Tři moblizační vlny byly naplánovány i na tento rok. První začala v lednu, trvala tři měsíce. Druhá, dvouměsíční, trvala od dubna. Společně s vlnou, která v začala ve čtvrtek, by za tento rok mohla ukrajinská armáda narůst až o 104 tisíc nových bojovníků.

Velení armády bez jakéhokoli číselného údaje oznámilo, že podmínky mobilizace jsou stejné jako při předchozí etapě. Armáda tak příjmá muže mezi 20 a 60 lety a ženy od 20 do 50 let. Ozbrojené složky shání průzkumníky, tankisty, střelce, mechaniky, řidiče, signalisty a inženýry.

Za posledních 24 hodin v bojích na východě země zahynuli tři vojáci a 14 jejich kolegů bylo zraněno. Proruští separatisté na Donbasu podle armády za jediný den podnikli 79 útoků na pozice ukrajinské armády, což se blíží četnosti bojů před dohodnutím únorového příměří. "Útoků neubývá a na některých místech se blíží otevřeným vojenským operacím," řekl armádní mluvčí Andrij Lysenko.

Separatisté tvrdí, že armáda v noci ostřelovala jejich pozice z tanků.

Od zahájení bojů loni v dubnu přišlo na východě Ukrajiny o život přes 6 000 lidí. Z Ukrajiny uprchlo podle OSN skoro 880 000 osob a dalších 1,3 milionu lidí, kteří byli nuceni opustit domovy, jsou uprchlíky ve vlastní zemi.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist