Co dělat s mladým chuligánem, který přepadl obchod s nožem v ruce? Dánsko na to má svou vlastní odpověď: poslat ho na roční cestu po karibské oblasti. Dánské úřady již utratily v přepočtu téměř 150 milionů korun za cesty, při kterých se mladí zločinci a drogově závislí plaví po moři, napsal s odvoláním na dánská média britský deník The Daily Telegraph. Úřady program brání, prý nejde o dovolenou, ale o odvykání s velmi přísným režimem.

"Dvakrát jsem vylezl na sopku, mnohokrát jezdil na skútru a byl na výpravách v džungli, i když úplně se mi nepovedlo dodělat si potápěčský kurz," popsal dánskému deníku MetroExpress dvaadvacetiletý Christian, který je účastníkem jednoho takového pobytu. Jinak je to i muž, který stál za vyloupením obchodu.

Podle médií strávilo 59 mladých zločinců rok či delší dobu na palubě dvou lodí provozovaných společností Den Maritime Base, která zajišťuje odvykací léčbu. Za každou z nich zaplatili dánští daňoví poplatníci v přepočtu 2,6 milionu korun.

Fleming Olsen z městského úřadu ve městě Frederikssund, které na cestu poslalo 12 mladých, projekt brání. "Karibik možná zní jako exotické místo, ale je důležité zdůraznit, že tady nemluvíme o dovolené," uvedl. "Děláme to proto, aby se dostali pryč z prostředí drogové závislosti," dodal. Vynaložené peníze brání i starosta města John Schmidt Andersen. A to i přesto, že město by mělo v současné době najít úspory v hodnotě v přepočtu 112 milionů korun.

"Souhlasím s tím, že to vypadá zvláštně. Ale nejde o žádnou okružní plavbu, oni musí plnit určité požadavky. Nezajímá mě, co tam dělají, hlavní je, že cesta splní svůj cíl," dodal starosta.

Z Christianova vyprávění to ale příliš nevyplývá. Podle něj bylo jednoduché si během plavby sehnat například marihuanu. "Karibik je pravděpodobně světovou metropolí marihuany. Roste všude a i policie ji na mnoha místech kouří, takže jde jen o to, najít na ulici někoho s jointem a koupit si něco," popsal.

Henrik Oxlund ze společnosti Den Maritime Base přiznává, že užívání marihuany může být problém, všichni zaměstnanci se prý ale snaží o to, aby k tomu docházelo v co nejmenší míře. "Ano, měli jsme problémy s jointy. Když jsme je chytili, dostali varování nebo byli posláni domů, což se v minulosti dělo. Musíte si uvědomit, že jde o velmi problematické mladé lidi," dodal Oxlund.

Když se Christian z plavby vrátil, začal znovu obchodovat s drogami a připojil se k pouličnímu gangu jménem AK81.

Rovněž Ole Jacobssen z městského úřadu ve Frederikssundu považuje vynaložení peněz na projekt za správný krok. "Když vyprávíte o tom, že jsou mladí muži a dívky posíláni na dovolenou na jachtu, naprosto rozumím tomu, že to nezní dobře," uvedl Jacobssen. "Ale to se neděje, není to dovolená, je tam velmi přísný program," dodal. Děti, z nichž většina byla vyloučena ze škol, se pod vedením lektorů vzdělávají a od půl osmé ráno do půl osmé večer pracují.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist