Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn byl zproštěn obžaloby v případu údajného kuplířství. Z toho byl podezřelý kvůli účasti na večírcích s prostitutkami. Osvobozující rozsudek v pátek podle agentury AFP vynesl soud ve francouzském Lille.

Soud od února posuzoval hlavně to, zda Strauss-Kahn věděl, že sexuální večírky, které se konaly v letech 2008 až 2011 v severní Francii, v Paříži a ve Washingtonu a které organizovali jeho známí podnikatelé, byly sjednávány s pasáky a prostitutkami. Samotná prostituce není ve Francii trestná, ale kuplířství ano. 

Strauss-Kahn přiznal, že měl zálibu v podobných bouřlivých večírcích a v sexu s mnoha ženami. Soudu ale tvrdil, že nevěděl, že přítomné byly prostitutky a že byly placeny.

Páteční čtení rozsudku sledoval Strauss-Kahn s klidem. Předsedající soudce Bernard Lemaire ve zdůvodnění rozsudku znovu poukázal na to, že v procesu nešlo o samotné sexuální praktiky. Ani skutečnost, že byl obviněný šéfem MMF, mu nepřitížila. Strauss-Kahn navíc prostitutkám neplatil.

Žádný z předvolaných svědků to nevyvrátil a prokurátor už před vynesením rozsudku připustil, že proti obžalovanému není dost důkazů.

Šestašedesátiletému levicovému politikovi hrozilo až desetileté vězení a pokuta 1,5 milionu eur (41 milionů korun). V případu bylo společně s někdejším významným francouzským politikem obžalováno z kuplířství dalších 13 lidí. Také oni byli zproštěni. 

Strauss-Kahn musel před čtyřmi lety opustit vlivný post šéfa MMF a ztratil šanci kandidovat na francouzského prezidenta kvůli jinému obvinění, že v jednom newyorském luxusním hotelu sexuálně napadl pokojskou. V této kauze obě strany po více než ročním vyjednávání dosáhly mimosoudní dohody.