Francouzský prezident François Hollande ve čtvrtek přijal v Elysejském paláci v Paříži britského premiéra Davida Camerona, který usiluje o reformy v Evropské unii. Cameron, jehož cílem je zejména vyvázat Británii z pokračující integrace společenství, ve čtvrtek zopakoval, že členské země EU by měly projevit více "přizpůsobivosti" vůči britským požadavkům. Premiér, který euroskeptikům ve své zemi chce vyjít vstříc zpřísněním imigračních pravidel i vůči občanům ostatních zemí unie, ale naráží spíše na odmítavé reakce ohledně potřeby revize evropských smluv, pro které je potřeba souhlas všech 28 zemí unie.

Podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda je v zájmu Londýna a Evropské unie, aby Británie zůstala v unii. Je ale na britských voličích, aby nakonec rozhodli, podotkl. Cameron zdůraznil potřebu reformy společenství v reakci na obavy britských obyvatel, protože "dosavadní stav není dost dobrý".

Před Francií navštívil Cameron ve čtvrtek Nizozemsko, v pátek zamíří do Berlína za německou kancléřkou Angelou Merkelovou, se kterou bude o reformách rovněž hovořit.

Cameron před nedávnými britskými parlamentními volbami slíbil, že s Bruselem dohodne nový formát vzájemných vztahů mezi Londýnem a Evropskou unií a že do konce roku 2017 vypíše referendum o budoucnosti britského členství v evropském bloku.

Svou cestu za reformou zahájil Cameron minulý týden na summitu Východního partnerství v lotyšské Rize. V pondělí pak o změnách jednal s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.