Německý tisk uvítal středeční návrh Evropské komise, aby uprchlíci z Afriky a Blízkého východu byli mezi členské země Evropské unie rozdělováni na základě kvót. Všechny státy, včetně nových členů EU, podle komentátorů mohou počet přidělených uprchlíků zvládnout. Německá média však upozorňují, že z dlouhodobého hlediska lze problém s uprchlíky řešit jen v zemích jejich původu.
"Šik zemí EU bojuje proti spravedlivému rozdělení uprchlíků mezi celé společenství. Pokud se zde však neuplatní solidarita, evropská imigrační politika zkrachuje," napsal deník Handelsblatt. "Rozdělení uprchlíků vychází z hospodářské síly jednotlivých států, nikoho tedy nepřetěžuje. Když má Německo přijmout 8760 uprchlíků z celkových 40 tisíc, Polsko 2660 a Lotyšsko 520, je to zvládnutelné a spravedlivé," uvedl list.
"Tento akt solidarity nevyvede žádnou zemi z rovnováhy," napsal bonnský deník General-Anzeiger. "Odpor a protesty proti návrhu jsou proto neoprávněné. Když někdo zastává určité hodnoty, musí počítat s tím, že se po něm bude vyžadovat splnění jeho slibů," napsal deník.
Za spravedlivé považuje kvóty i berlínský list Der Tagesspiegel. "Návrh Evropské komise na rozdělení žadatelů o azyl mezi jednotlivé země je správný. Důležitější však je boj proti příčinám emigrace," píše list v komentáři. "Evropské kvóty nic nezmění na tom, že sociální problémy Afriky nelze vyřešit v Evropě. Jedině zlepšení životní situace v zemích původu povede k oslabení proudu uprchlíků," uvedl deník.
Evropská komise navrhla, aby si evropské země mezi sebe v příštích dvou letech rozdělily celkem 40 tisíc Syřanů a Eritrejců, kteří se většinou přes Středozemní moře dostali do Itálie a Řecka. Na Českou republiku by podle tohoto plánu připadlo 1328 azylantů. Dalších 525 osob s nárokem na mezinárodní ochranu by do České republiky mohlo během dvou let přicestovat z území mimo Evropskou unii. Předpokládá to další návrh Evropské komise, kterým je doporučení členským zemím, aby společně slíbily OSN v příštích dvou letech přijmout celkem 20 tisíc lidí.
Česko navržené kvóty odmítá, stejně se k návrhu staví i Slovensko a další země střední a východní Evropy. Námitky, byť trochu jiného druhu, mají i Španělsko nebo Francie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist