Německý tisk uvítal středeční návrh Evropské komise, aby uprchlíci z Afriky a Blízkého východu byli mezi členské země Evropské unie rozdělováni na základě kvót. Všechny státy, včetně nových členů EU, podle komentátorů mohou počet přidělených uprchlíků zvládnout. Německá média však upozorňují, že z dlouhodobého hlediska lze problém s uprchlíky řešit jen v zemích jejich původu.

"Šik zemí EU bojuje proti spravedlivému rozdělení uprchlíků mezi celé společenství. Pokud se zde však neuplatní solidarita, evropská imigrační politika zkrachuje," napsal deník Handelsblatt. "Rozdělení uprchlíků vychází z hospodářské síly jednotlivých států, nikoho tedy nepřetěžuje. Když má Německo přijmout 8760 uprchlíků z celkových 40 tisíc, Polsko 2660 a Lotyšsko 520, je to zvládnutelné a spravedlivé," uvedl list.

"Tento akt solidarity nevyvede žádnou zemi z rovnováhy," napsal bonnský deník General-Anzeiger. "Odpor a protesty proti návrhu jsou proto neoprávněné. Když někdo zastává určité hodnoty, musí počítat s tím, že se po něm bude vyžadovat splnění jeho slibů," napsal deník.

Za spravedlivé považuje kvóty i berlínský list Der Tagesspiegel. "Návrh Evropské komise na rozdělení žadatelů o azyl mezi jednotlivé země je správný. Důležitější však je boj proti příčinám emigrace," píše list v komentáři. "Evropské kvóty nic nezmění na tom, že sociální problémy Afriky nelze vyřešit v Evropě. Jedině zlepšení životní situace v zemích původu povede k oslabení proudu uprchlíků," uvedl deník.

Evropská komise navrhla, aby si evropské země mezi sebe v příštích dvou letech rozdělily celkem 40 tisíc Syřanů a Eritrejců, kteří se většinou přes Středozemní moře dostali do Itálie a Řecka. Na Českou republiku by podle tohoto plánu připadlo 1328 azylantů. Dalších 525 osob s nárokem na mezinárodní ochranu by do České republiky mohlo během dvou let přicestovat z území mimo Evropskou unii. Předpokládá to další návrh Evropské komise, kterým je doporučení členským zemím, aby společně slíbily OSN v příštích dvou letech přijmout celkem 20 tisíc lidí.

Česko navržené kvóty odmítá, stejně se k návrhu staví i Slovensko a další země střední a východní Evropy. Námitky, byť trochu jiného druhu, mají i Španělsko nebo Francie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist