Přesun uprchlíků z oblastí Blízkého východu a Afriky směrem k Evropě vynesl Islámskému státu (IS) a dalším radikálně džihádistickým organizacím až 323 milionů dolarů (asi 7,9 miliardy korun). Uvádí to tento týden publikovaná studie Globální iniciativy proti organizovanému zločinu.
Zatímco evropské politické špičky a úřady se snaží uprchlíkům alespoň částečně pomoci, pro islamisty jsou lidské životy pouhým obchodním artiklem. Některé své útoky dokonce koordinují tak, aby zoufalé běžence nahnali na jimi kontrolovaná území. Z transportu uprchlíků na Západ potom finančně těží.
Islámský stát má k typickému státnímu útvaru daleko, přesto na rozdíl od al-Káidy a jejích nejrůznějších frakcí plní některé jeho funkce. IS lidem žijícím pod jeho samovládou poskytuje jistou obdobu sociálních služeb. Zároveň si platí poloprofesionální armádu žoldáků. S rostoucími výdaji jsou islamisté zároveň nuceni rozšiřovat své příjmové portfolio.
Ještě loni tvořil většinu příjmů IS prodej ropy ze zabraných syrských a iráckých rafinerií. Odborníci OSN odhadují, že v roce 2014 tak do samozvané státní kasy radikálům připluly až 3 miliony dolarů (asi 74 milionů korun) denně. Od loňského srpna, kdy koaliční vojska pod vedením Spojených států začala bombardovat pozice IS, ale islamistům klesly výnosy z ropy na polovinu.
Zpráva uvádí, že celkové roční výdaje Islámského státu na vnitřní fungování a vedení vojenských operací se pohybují mezi 523 až 815 miliony dolarů. V přepočtu tak IS na mandatorní výdaje potřebuje až 20 miliard korun.
Kromě prodeje ropy používá Islámský stát pro své financování i výběr jakýchsi daní. Pašeráky starověkých památek údajně vyšla ochrana od islamistů za poslední týdny na 22 až 55 milionů dolarů (v přepočtu půl miliardy korun a více). Daněním obchodu v oblastech, které IS kontroluje, si samozvaný stát měsíčně přijde na 168 až 228 milionů dolarů (4,1 až 5,6 miliardy korun). Vzhledem k tomu, že vlastních "občanů" Islámský stát podle dat z letošního ledna nemá více než 40 tisíc, jedná se o poměrně velký rozpočet.
Za poslední měsíce je pro samozvaný stát, který se rozkládá na zabraných územích na Blízkém východě, největším zdrojem financování pašování běženců do Evropy. Prodej ropy, výběr daní a ochranářství placené výpalným však do státní kasy se sídlem v syrském městě Rakka měsíčně přispívá miliardami korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist