Přesun uprchlíků z oblastí Blízkého východu a Afriky směrem k Evropě vynesl Islámskému státu (IS) a dalším radikálně džihádistickým organizacím až 323 milionů dolarů (asi 7,9 miliardy korun). Uvádí to tento týden publikovaná studie Globální iniciativy proti organizovanému zločinu.

Zatímco evropské politické špičky a úřady se snaží uprchlíkům alespoň částečně pomoci, pro islamisty jsou lidské životy pouhým obchodním artiklem. Některé své útoky dokonce koordinují tak, aby zoufalé běžence nahnali na jimi kontrolovaná území. Z transportu uprchlíků na Západ potom finančně těží.

Islámský stát má k typickému státnímu útvaru daleko, přesto na rozdíl od al-Káidy a jejích nejrůznějších frakcí plní některé jeho funkce. IS lidem žijícím pod jeho samovládou poskytuje jistou obdobu sociálních služeb. Zároveň si platí poloprofesionální armádu žoldáků. S rostoucími výdaji jsou islamisté zároveň nuceni rozšiřovat své příjmové portfolio.

Ještě loni tvořil většinu příjmů IS prodej ropy ze zabraných syrských a iráckých rafinerií. Odborníci OSN odhadují, že v roce 2014 tak do samozvané státní kasy radikálům připluly až 3 miliony dolarů (asi 74 milionů korun) denně. Od loňského srpna, kdy koaliční vojska pod vedením Spojených států začala bombardovat pozice IS, ale islamistům klesly výnosy z ropy na polovinu.

Zpráva uvádí, že celkové roční výdaje Islámského státu na vnitřní fungování a vedení vojenských operací se pohybují mezi 523 až 815 miliony dolarů. V přepočtu tak IS na mandatorní výdaje potřebuje až 20 miliard korun.

Kromě prodeje ropy používá Islámský stát pro své financování i výběr jakýchsi daní. Pašeráky starověkých památek údajně vyšla ochrana od islamistů za poslední týdny na 22 až 55 milionů dolarů (v přepočtu půl miliardy korun a více). Daněním obchodu v oblastech, které IS kontroluje, si samozvaný stát měsíčně přijde na 168 až 228 milionů dolarů (4,1 až 5,6 miliardy korun). Vzhledem k tomu, že vlastních "občanů" Islámský stát podle dat z letošního ledna nemá více než 40 tisíc, jedná se o poměrně velký rozpočet. 

Za poslední měsíce je pro samozvaný stát, který se rozkládá na zabraných územích na Blízkém východě, největším zdrojem financování pašování běženců do Evropy. Prodej ropy, výběr daní a ochranářství placené výpalným však do státní kasy se sídlem v syrském městě Rakka měsíčně přispívá miliardami korun.