Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) zavraždili u syrského města Palmýra 23 civilistů včetně devíti dětí. Informovala o tom v sobotu agentura AFP s odvoláním na syrské aktivisty. U pouštního města se v posledních dnech odehrávají tvrdé boje, syrská armáda tam vyslala posily.

Podle syrských ochránců lidských práv se bojová linie nachází kilometr od slavných vykopávek, které UNESCO před dvěma lety zařadilo na seznam ohrožených památek kulturního dědictví.

Ochránci lidských práv, kteří situaci v Sýrii monitorují z exilu, uvádějí, že syrská letadla bombardují pozice IS v těsné blízkosti Palmýry.

Město Palmýra, zvané arabsky Tadmur, leží v provincii Homs, v níž IS zahájil tento týden útoky na pozice syrské armády a snaží se dobýt město Suchna. Padlo už téměř 140 lidí, z nichž více než 70 byli vojáci.

"Skupina IS zabila zastřelením 23 civilistů včetně devíti dětí ve vesnici Amiríja ležící severně od Tadmuru," uvedl Ramí Abdar Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje ze Sýrie.

UNESCO doufá, že se město podaří zachránit.

Homský guvernér v sobotu sdělil, že uvnitř Tadmuru je nyní spolu s uprchlíky z jiných částí Sýrie 35 000 lidí, v celé oblasti čítající také předměstí je 100 000 osob. Ruiny města, které patřilo k významným střediskům antického světa, se nacházejí na jihu Tadmuru.

Šéfka UNESCO Irina Bokovová v sobotu v Bejrútu řekla, že památky staré 2000 let by měly být ušetřeny bojové aktivity.

Související