Ruský parlament jedná o návrhu zákona, který by umožnil soudit představitele "nežádoucích" zahraničních organizací a poslat je až na osm let za mříže. Podle serveru BBC se do pátečního čtení v dolní parlamentní komoře dostalo nové znění zákona, podle nějž by ruské úřady mohly zasáhnout jen proti nevládním organizacím, a to v případě, že by ohrožovaly bezpečnost Ruska nebo veřejný pořádek.

Server upozornil, že definice adjektiva "nežádoucí" je v zákoně značně volná. Prokuratura by podle současného znění normy mohla zasáhnout i v případě, kdy by činnost dané organizace byla v rozporu se snahou o "ochranu ústavního pořádku, s morálkou, právy či zákonnými nároky jiných osob". Státní zastupitelství by jednalo ve spolupráci s ministerstvem zahraničí, seznam nežádoucích organizací by vedlo ministerstvo spravedlnosti.

Původně zákon vzbuzoval ještě větší diskuse kvůli tomu, že se měl vztahovat i na zahraniční firmy; v novém znění se ale zaměřuje jen na nevládní organizace. BBC citovala komentář listu Moskovskij komsomolec, podle nějž "jsou v ohrožení" organizace jako Lékaři bez hranic, Amnesty International, Greenpeace, Reportéři bez hranic či Transparency International.

V roce 2012 Rusko schválilo zákon o "zahraničních agentech", který požaduje od nevládních organizací působících v ruské politice a přijímajících západní granty, aby se registrovaly jako zahraniční agenti. Nařízení se vztahuje i na média se zahraničním financováním. Loni novela stanovila, že k registraci na "černém seznamu" stačí rozhodnutí ministerstva spravedlnosti, které může padnout bez toho, aby se organizace úřadům sama přihlásila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist