Neuskutečněný kontrakt na dodávku dvou výsadkových lodí Mistral Rusku přinese Francii místo zisku ztrátu několika miliard eur (několik desítek miliard korun). Napsal to francouzský týdeník Le Point. Prodej vrtulníkových plavidel zablokoval prezident François Hollande kvůli postupu Ruska v ukrajinské krizi.

"Prodej francouzských mistralů je kvůli ukrajinské krizi zablokovaný, a francouzští daňoví poplatníci by proto mohli být nuceni sáhnout hluboko do kapes. Místo očekávaného přínosu 1,2 miliardy eur rejdařské společnosti DCNS a jejím subdodavatelům by zrušení prodeje mistralů mohlo Francii stát dvě až pět miliard eur za nesplnění kontraktu," napsal Le Point.

Podle informovaných zdrojů časopisu se Hollande snaží ztráty snížit a Rusům jen vrátit již zaplacených téměř 890 milionů eur. Problém ale je, že 16. května uplyne takzvaná vis major prodloužená lhůta, s níž obchodní dohoda počítá a která umožňuje odklad plnění kvůli důvodům, jež nebylo možné předpokládat. Po uplynutí této lhůty má Moskva plné právo požadovat kompenzace za nesplnění kontraktu.

Do ztrát by bylo nutné započítat mimo jiné i případnou demontáž plavidel, pokud by se je Francii nepodařilo prodat někomu jinému. Tato demontáž by podle nejmenovaného činitele ministerstva obrany stála 15 až 20 milionů eur.