Česká republika zablokovala pokus Íránu nakoupit velké množství citlivé techniky využitelné k jadernému obohacování. Informaci vycházející z výroční zprávy speciální komise OSN přinesla agentura Reuters. Podezření prý vzbudila falešná dokumentace o nákupu.  Firma Howden ČKD Compressors s.r.o. a české ministerstvo průmyslu a obchodu se k případu odmítly vyjádřit.

Podle zprávy se Írán v lednu pokusil nakoupit z Česka od společnosti Howden ČKD Compressors s.r.o. velké množství kompresorů, které prý byly určeny pro kompresorovou stanici zapojenou do přepravy plynu. Experti ovšem zjistili, že tyto kompresory lze využít i k jaderné výrobě. Transakce prý měla mít hodnotu 1,5 miliardy korun.

Záměr Íránu kompresory zakoupit a následné české veto Reuters potvrdil nejmenovaný český státní úředník. Pochybení samotné firmy Howden ČKD nebylo potvrzeno. Zástupci firmy zprávu odmítli komentovat, stejně jako české ministerstvo průmyslu a obchodu a resort zahraničí. "Žádné bližší informace k ní nemáme," uvedl pro Aktuálně.cz David Frous z tiskového odboru Černínského paláce.

Podle komise OSN bylo pochybení zjištěno kvůli falešné dokumentaci. Ve smlouvách prý bylo uvedeno chybné jméno koncového uživatele. "Opatřovatel a dopravní společnost zapojení do kontraktu poskytli falešné dokumenty, aby zakryli původní zdroj objednávky, pohyb a místo určení zásilky s úmyslem obejít exportní kontroly a sankce," uvádí se ve zprávě sankčního výboru.

Írán dodává zbraně rebelům v Jemenu a snaží se destabilizovat oblast, tvrdí USA - čtěte ZDE

Jak přesně se Čechům povedlo zakázku zablokovat, odmítl zpovídaný úředník vysvětlit. Potvrdil však, že kompresory měly celkovou hodnotu 1,5 miliardy korun.

Incident přispívá k pochybám Západu, zda lze záměrům Teheránu omezit svůj jaderný program věřit. Tento pátek se přitom ve Vídni odehraje další kolo šestistranných rozhovorů o íránském jaderném programu. Jejich cílem je omezit možnosti Íránu získat jaderné zbraně výměnou za zrušení sankcí, které velmoci na Írán uvalily kvůli obavám z jeho jaderného programu. Dohoda by měla být uzavřena do konce června.

Společnost Howden ČKD Compressors s.r.o, dříve známá jako ČKD Kompresory, patří k předním výrobcům centrifugálních kompresorů. Americká skupina Colfax podnik koupila v roce 2013 za 57 milionů dolarů od skupiny ČKD Group.