Vítěz finských parlamentních voleb Juha Sipilä v pondělí oznámil, že jeho Strana středu věnuje "zvláštní úsilí" hledání shody s populistickou a protiimigrační Stranou Finů, napsala agentura Reuters.

Sipilä, který v polovině dubna vyhrál volby se 21,1 procenta, v pondělí uvedl, že vytvořil tým, který má jednat o spolupráci se Stranou Finů, zdůraznil ale, že vládu může složit i s dalšími partnery.

Strana Finů skončila ve volbách na třetím místě. Díky místním pravidlům přepočtu hlasů ale získala v parlamentu o jedno křeslo více než dosud vládnoucí Národně koaliční strana. Stala se tak druhou nejsilnější stranou finského parlamentu.

"Myslím, že výsledky voleb ukazují, že bychom měli důkladně prozkoumat společné možnosti a zjistit, zda si rozumíme natolik, abychom mohli začít vyjednávat o vládním programu," uvedl Sipilä.

Populistická Strana Finů (dříve Praví Finové) zastává tvrdý postoj k Řecku. Nesouhlasí se záchrannými programy a nejraději by viděla Atény mimo eurozónu. Šéf strany Timo Soini už uvedl, že je ochotný k ústupkům.

Sipilä už dříve dříve řekl, že stojí o koalici složenou ze tří stran. Své další plány oznámí ve čtvrtek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist