Tisíce lidí demonstrovaly ve středu večer v Baltimoru, New Yorku, Washingtonu a dalších amerických městech na protest proti policejní brutalitě. Protesty se ale obešly bez většího násilí. V New Yorku policie zadržela šedesát demonstrantů, několik lidí bylo zatčeno také v Baltimoru, řekl na briefingu šéf tamní policie Anthony Batts.
Demonstranti požadovali zvlášť spravedlnost po smrti černošského mladíka Freddieho Graye, který nedávno v Baltimoru zemřel v důsledku zranění při zatýkání. Po pondělním pohřbu mladíka vypukly v Baltimoru násilnosti. Demonstranti házeli na policii lahve, zvedali ze země kouřové granáty a házeli je zpět na policii. Úřady zde poté nařídily zákaz nočního vycházení.
Někteří protestující si ale stěžovali, že média dala neúměrně velký prostor násilníkům, aniž by vzala potaz aktivity poklidných demonstrantů. "Tážu se vás, kde jste byli celých těch šest dní minulý týden, kdy jsme demonstrovali pokojně. Tenkrát tam nebyly žádné kamery, žádné televizní vrtulníky, a nikdo nás proto neslyšel," vyčinila reportérovi stanice MSNBC obyvatelka Baltimoru.
"Bez spravedlnosti nebude mír," skandovali při středečních protestech proti policejní brutalitě v Baltimoru i jinde demonstranti. "Pošlete ty zabijácké policisty do vězení. Vinen je celý tento mizerný systém," prohlašovali studenti a další mladí lidé. "Vraždící policisté si zasluhují celu," stálo na jednom z početných transparentů.
V New Yorku se demonstranti sešli na manhattanském náměstí Union Square a navzdory policejním výzvám se odmítli rozejít. Doprava v jižní části Manhattanu byla narušena, než proti davu zakročila policie s obušky a zadržela asi 60 lidí.
Část newyorských demonstrantů došla až na Times Square, hlavní manhattanskou turistickou zónu. Jiní se snažili zablokovat frekventovaný silniční tunel pod řekou Hudson, který spojuje New York se sousedním státem New Jersey.
Organizátoři protestních akcí v Baltimoru ve středu vyzvali policii, aby propustila zhruba 300 lidí zadržených při nynějších násilnostech a upustila od jejich potrestání. Žádají také, aby byl odvolán zákaz nočního vycházení a výjimečný stav.
Pětadvacetiletý Gray zemřel 19. dubna na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl o týden dříve při zatýkání. Policie následně připustila, že policisté v rozporu s předpisy nezajistili Grayovi náležitou zdravotní péči.
Výsledky policejního vyšetřování měly být podle dřívějších zpráv médií oznámeny 1. května. Baltimorská policie ale ve středu podle Reuters uvedla, že žádnou zprávu v pátek nezveřejní, ale předá nález státnímu návladnímu. Zvláštní vyšetřování mezitím vede také americké ministerstvo financí.
Ve Spojených státech se v posledních měsících stalo několik případů, kdy bělošští policisté při zásahu zabili černocha. Baltimore se však od ostatních incidentů odlišuje, neboť má černošského policejního náčelníka i černošskou starostku. Ani to ale ve městě nezabránilo protestům a následným střetům s policií. Při nepokojích v noci z pondělí na úterý bylo zraněno 15 policistů a zadrženo bylo takřka 200 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist