Spojené státy ve středu obvinily Rusko z posilování systémů protivzdušné obrany na východě Ukrajiny a z účasti na výcviku proruských separatistů. Ruské síly a separatističtí povstalci tak nadále porušují podmínky příměří dojednané v únoru běloruském Minsku, uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová. Reakce Kremlu zatím není k dispozici, napsal zpravodajský server BBC.

"Ruská armáda rozmístila další protivzdušné systémy na východní Ukrajině a několik jich přesunula blíže frontovým liniím," sdělila Harfová podle BBC. Počet prvků ruské protivzdušné obrany na východní Ukrajině tak prý dosáhl nejvyšší úrovně od srpna.

Rusko údajně rovněž posiluje svou vojenskou přítomnost podél své hranice s Ukrajinou a po udržování relativně stabilního stavu tam posílá další vojáky. Spolu s těmito silami tak podle mluvčí ruská vojenská přítomnost na hranici vzroste na nejvyšší úroveň od loňského října.

Stále komplexnější povaha výcviku proruských jednotek pak prý "nenechává nikoho na pochybách, že je zapojeno Rusko", citovala Harfovou agentura Reuters. Do výcviku byla údajně zapojena ruská bezpilotní letadla.

Konflikt v Donbasu na východě Ukrajiny si během roku vyžádal více než 6000 obětí. Z porušování příměří se vzájemně obviňují obě strany. Od poloviny února, kdy bylo vyhlášeno nové příměří, se však intenzita bojů snížila.

Ukrajina a její západní spojenci obviňují Moskvu z poskytování podpory proruským povstalcům na východě Ukrajiny. Rusko to popírá.

Související