Navzdory diplomatickému úsilí evropských ministrů a tvrzení Kyjeva a povstalců o respektování klidu zbraní boje v Donbasu neutichají. Podle sobotní informace separatistů se za posledních 24 hodin intenzita bojů zdvojnásobila, nasazeny byly prý i těžké zbraně.

Vzbouřenecká agentura DAN s odvoláním na doněcké "ministerstvo obrany" oznámila, že povstalci zaznamenali přes noc 78 útoků ukrajinské armády. V osmi případech prý vládní vojsko ostřelovalo pozice separatistů z tanků, pětkrát zaútočila armáda s použitím raketometů. O obětech se zprávy DAN nezmiňují.

Z nasazení těžkých zbraní, které měly být podle únorových mírových dohod odsunuty, v sobotu obvinil povstalce i Kyjev. Podle mluvčího armády Serhije Danylenka vzbouřenci v noci z pátku na sobotu "zesílili ostřelování z minometů ráže 120 milimetrů a z děl ráže vyšší než 100 milimetrů". Boje se prý soustředily hlavně do okolí Doněcku a Horlivky.

Agentura TASS s odvoláním na povstalecké tiskové zdroje napsala, že v sobotu odpoledne se v obci Šyrokyne na východním předměstí Mariupolu dostali pod palbu pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ostřelování, které prý vedl ukrajinský dobrovolnický prapor Azov, si údajně nevyžádalo oběti.

OBSE, která dohlíží na dodržování klidu zbraní, dosud o tomto incidentu neinformovala. V sobotní zprávě z Šyrokyne pouze uvádí, že v noci pozorovatelé slyšeli dělostřeleckou palbu vzdálenou zhruba deset kilometrů severně od vesnice a že v obci je příměří bez narušení dodržováno již déle než dva dny.

Podle mírových dohod z Minsku měly obě bojující strany vyvézt z frontové linie veškeré palebné prostředky ráže vyšší než 100 milimetrů. Minulý týden bylo zároveň dosaženo dohody o tom, že z fronty budou staženy všechny tanky a zbraně nižšího kalibru. Z porušování těchto dohod se vzájemně obviňují obě strany.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist