Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí dostal v úterý u soudu v Káhiře dvacetiletý trest odnětí svobody za podněcování k násilí při protivládních protestech v prosinci 2012. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Hrozil mu přitom až trest smrti. Proti rozsudku se lze odvolat.

Mursí podle soudu nese spoluvinu na smrti deseti demonstrantů, kteří zemřeli při střetech odpůrců jeho vlády se členy islamistického Muslimského bratrstva. Kromě exprezidenta poslal soud na 20 let do vězení i několik členů vedení nyní zakázaného Muslimského bratrstva, kteří spolu s Mursím seděli na lavici obžalovaných.

Úterní verdikt je vůbec první, který egyptská justice nad bývalým prezidentem vynesla. Trest smrti mu hrozí ještě ve dvou dalších procesech, které soudy nyní projednávají. V nich by měl rozsudek padnout 16. května. Mimoto státní zastupitelství údajně připravuje ještě několik dalších obžalob. 

Za "výsměch spravedlnosti" rozsudek nad Mursím označila organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Úterní rozhodnutí prý "otřáslo zbývající iluzí o nezávislosti a nestrannosti egyptského trestního soudnictví".

Mursího syn Usáma uvedl, že navzdory rozsudku jeho otec dál plánuje návrat do politiky.

Mursí zvítězil s podporou Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubáraka. Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 ale Mursího svrhl vojenský puč, který vedl současný prezident Abdal Fattáh Sísí.

Související