Svržený egyptský prezident Muhammad Mursí neuznává soud, před nímž má stanout 4. listopadu, oznámila skupina jeho příznivců. 

Mursí je obžalován za podněcování k vraždám. O situaci před procesem informoval egyptský deník Al-Ahrám.

V červenci Mursího svrhla armáda a od té doby ho drží na neznámém místě. Zvolen byl vloni v demokratických volbách jako kandidát islamistického Muslimského bratrstva, které zvítězilo v parlamentních volbách. Armáda v červenci bratrstvo odstavila od moci, jeho vedení skončilo ve vazbě a čeká je soud stejně jako Mursího.

"Žádný advokát, egyptský ani cizí, prezidenta Mursího nebude obhajovat, protože prezident soud ani žádné akce, které jsou výsledkem puče, neuznává," oznámili v prohlášení Mursího stoupenci z organizace, která si říká Sdružení pro demokracii a proti puči. Z prohlášení citovala agentura AFP.

Proces s Mursím se bude týkat dalších 14 osob, které čelí stejně jako on obžalobě z napomáhání k vraždám. Jejich čin se vztahuje k demonstraci z loňského 5. prosince. Proti Mursímu tehdy před prezidentským palácem v Káhiře protestovali jeho odpůrci a sedm osob zahynulo při střetu s Mursího stoupenci.

Podle Mursího příznivců, k nimž patří zejména členové bratrstva, bude u soudu skupina advokátů, kteří se řadí k "obhájcům obětí puče", a pouze ti prý mohou za Mursího mluvit. U soudu prý nebudou proto, aby exprezidenta hájili, ale aby dohlédli na proceduru. Sdružení proti puči vyzvalo Mursího stoupence, aby přišli v den zahájení procesu na demonstrace, které se mají pořádat v celé zemi.

Armáda je v represích proti bratrstvu důsledná a nevynechává ani sportovce. Například Muhammad Júsif dostal zákaz reprezentovat Egypt na příštím turnaji v kung-fu, protože při přebírání medaile na závodech v Rusku se nedávno ukázal v tričku, které nosí Mursího příznivci.

"Je to výraz přízně, již jsem chtěl ukázat celému světu," citoval Júsifa Al-Ahrám. Úřady podle rodiny Júsifovi medaili zabavily a je také vyškrtnut ze seznamu reprezentantů v kung-fu. Federace tohoto bojového umění oznámila, že se Júsif nezúčastní listopadového turnaje v Kuala Lumpur.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist