Americký prezident Barack Obama v úterý oznámil Kongresu, že plánuje vyškrtnout Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus. Bílý dům o tom informoval na Twitteru.

Jde o klíčový krok na cestě k normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi a znovuotevření ambasád.

Obama Kongresu předal příslušné dokumenty, z nichž vyplývá, že je rozhodnutý Havanu ze společnosti zemí podporujících terorismus vymazat, napsala agentura AP.

V poznámce pro zákonodárce šéf Bílého domu uvedl, že Kuba "za posledních šest měsíců neposkytla podporu mezinárodnímu terorismu a ujistila, že terorismus nebude v budoucnu podporovat".

Kongres má nyní 45 dnů na to, aby Obamovo rozhodnutí přezkoumal, nicméně je velmi nepravděpodobné, že by ho zablokoval, napsala agentura Reuters.

Komunistická Kuba se na seznam dostala v roce 1982 zejména kvůli podpoře baskické separatistické organizace ETA a kolumbijských povstalců z hnutí FARC.

Očekávalo se, že Obama tento krok oznámí minulý týden na summitu v Panamě, kde se poprvé po více než půlstoletí sešli k přímému jednání nejvyšší představitelé USA a Kuby. Nicméně se tak nestalo.

Spojené státy už dlouho neobviňují Havanu, že podporuje terorismus.

Když Obama a jeho kubánský protějšek Raúl Castro loni v prosinci oznámili zlepšení vzájemných vztahů, dal šéf Bílého domu najevo, že je ochoten Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus vyškrtnout.

Mluvčí Bílého domu John Earnest řekl, že vyřazení Kuby se seznamu nemění nic na skutečnosti, že Spojené státy v řadě věcí s vládou v Havaně nesouhlasí.

Komunistickému režimu Washington dlouhodobě vytýká například zacházení s disidenty.

Spojené státy nyní obviňují z podpory globálního terorismu Súdán, Sýrii a Írán.