Sobotní historické jednání amerického prezidenta Baracka Obamy s kubánským protějškem Raúlem Castrem v rámci celoamerického summitu v Panamě vyvolalo v kubánských médiích odlišné reakce.

Zatímco oficiální deníky ve schůzce i ve vůbec první účasti Kuby na celoamerickém setkání vidí další důkaz úspěchů kubánské politiky, internetová opoziční média poukazují na neochotu režimu hovořit s Washingtonem o lidských právech. Zásadní rozdíl mezi vládními a opozičními periodiky je pak v pohledu na konfrontace kubánských provládních a opozičních aktivistů během summitu.

Stranický deník Granma v titulku označil schůzku obou politiků za historickou a napsal, že kubánská delegace na summitu "hájila hodnoty kubánského lidu". Castro podle listu působil během setkání "jistě a důrazně" a měl prý pro jednání s americkým prezidentem podporu kubánské veřejnosti.

Šéf Bílého domu se s komunistickým vládcem na více než hodinovém setkání bavil o možných oblastech, v nichž by obě dosud znepřátelené země mohly najít společnou řeč. Podle Obamy k nim patří zejména obchodní či diplomatické styky. Odlišně naopak oba státníci viděli otázky lidských práv či svobody tisku.

Deník komunistické mládeže Juventud Rebelde napsal, že kubánská delegace konečně dostala po letech "odmítání ze strany USA" šanci dorazit na summit, a setkání prý dokázalo, že má Kuba k latinskoamerickým zemím blíže, než k nim má Washington.

Kubánské opoziční aktivisty, na které během summitu zaútočili zastánci levice z několika zúčastněných zemí a Havanou vybraní Castrovi stoupenci se s nimi odmítli bavit na paralelně pořádaném diskusním fóru, nazval list "přisluhovači placenými z ciziny za účelem rozvrácení politického a společenského systému země".

Komentář opozičního zpravodajského webu Cubanet.org si všímá toho, že zatímco směrem k Obamovi volil Castro vstřícná slova a prohlásil, že nenese vinu za "protikubánské aktivity" předchozích prezidentů USA, vůči představitelům kubánské opozice usilujícím podobně jako Obama o vznik nezávislé občanské společnosti na ostrově volí podstatně tvrdší přístup.

"Když už tedy prezident odpustil představiteli země oficiální propagandou považovanou za nepřítele, stálo by za to se ho zeptat, proč jeho lidé obviňují (z přisluhování USA) opoziční skupiny," napsal komentátor Reinaldo Escobar.

"Když už tedy prezident odpustil představiteli země oficiální propagandou považovanou za nepřítele, stálo by za to se ho zeptat, proč jeho lidé obviňují (z přisluhování USA) opoziční skupiny," napsal komentátor Reinaldo Escobar.

Nezávislý zpravodajský server 14ymedio.com konstatoval, že ze sbližování Kuby a USA neplynou žádné zásadní změny pro kubánskou občanskou společnost, kterou může režim potlačovat stejně jako dosud.

"To, že (beze stopy) nezmizeli všichni představitelé opozice, nezávislí novináři a aktivisté... je dáno strachem z mezinárodního odsouzení, a ne nějakým příklonem k toleranci," napsal nezávislý publicista Orlando Freire v komentáři nazvaném Castrismus zůstává castrismem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist