Minimálně čtyři americké státy už projednávají novelu zákona, která umožní středoškolským studentům vybrat si, zda se chtějí učit standardní cizí jazyk, anebo si místo něj zapíšou jazyk kódovací. Mezi největší zastánce novely patří například stát Washington, ve kterém sídlí organizace Microsoft. Informoval o tom server Bloomberg.

Znalost kódovacího jazyka, jako je například Java nebo Python, by podle zastánců novely měla především pomoct americkým studentům ucházet se o práci kdekoliv na světě.

Navíc podle údajů organizace Code.org budou americké společnosti do pěti let obsazovat až 1,4 milionu pracovních pozic, které vyžadují vyšší počítačové znalosti. Tyto požadavky však bude splňovat pouze 400 tisíc vysokoškolských studentů.

Někteří studenti jsou nadšeni, že by kódování mohlo nahradit třeba tak nepopulární časování sloves. Možnost vyměnit studijní kredity určené pro cizí jazyky za výuku různých počítačových oborů vítá i Chris Reykdal, zákonodárce státu Washington. "Prostě si nemyslím, že současný systém vyhovuje všem," říká.

Novela má ale i své odpůrce. Podle bývalé učitelky španělštiny a latinského jazyka Marthy Abborttové je potřeba, aby stále víc jednojazyční Američané zlepšili svoje jazykové schopnosti a nepřestali komunikovat se zbytkem světa.

A mnoho dalších středoškolských učitelů s ní souhlasí. Měla by historii nahradit výuka geometrie? Podle zakladatele společnosti Zillow Group Richarda Bartona se totiž jedná o téměř totožný typ záměny. "Ale nahraditelné podle mě rozhodně nejsou," myslí si Barton.

Chris Reykdal ale tvrdí, že udělá všechno pro to, aby se výukou programovacích jazyků nesnižovala gramotnost a schopnost komunikace amerických studentů. V blízké době by se proto chtěl s učiteli sejít a probrat, jak na to.