O post polského prezidenta se v květnových volbách utká jedenáct kandidátů, včetně současného prezidenta Bronislawa Komorowského, který je označován za favorita.

Podařilo se jim sesbírat zákonem předepsaných 100 000 podpisů na podporu své kandidatury, informovala v úterý ústřední volební komise.

Z volebního klání však vypadla první polská transsexuální poslankyně Anna Grodzká, ta dostatek podpisů nesehnala.

Nejvíce lidí podpořilo kandidáta konzervativní opoziční strany Právo a spravedlnost Andrzeje Dudu, dále pak Komorowského, někdejšího člena vládní Občanské platformy.

Třetí největší počet podpisů sesbírala kandidátka Svazu demokratické levice Magdalena Ogórková, která si od některých kritiků kvůli své politické nezkušenosti a blond vlasům vysloužila přezdívku Barbie.

Největší šanci vyhrát prezidentské volby vypsané na 10. května má Komorowski. Pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, budou si Poláci o dva týdny později vybírat mezi dvěma nejsilnějšími uchazeči o nejvyšší funkci v Polsku.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist