Při pátečních sebevražedných atentátech namířených v době poledních modliteb na šíitské mešity v jemenské metropoli San’á zahynuly desítky lidí a několik stovek dalších utrpělo zranění. Bilance se neustále mění a některé zdroje uvádějí až 140 zabitých. K činu se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát, napsala agentura Reuters. Svatostánky, které byly terčem útoku, navštěvují hlavně příznivci šíitského kmene Húsíů. Ten v posledních měsících ovládl hlavní město a usiluje o větší podíl na moci v této většinově sunnitské zemi.

Reuters s odvoláním na lékařské zdroje již informoval o nejméně 126 mrtvých a 260 zraněných. Agentura ANSA, která své údaje získala od jemenských úřadů, uvedla, že zahynulo přinejmenším 120 lidí a dalších 300 utrpělo zranění. Místní povstalecká šíitská televize ohlásila 137 zabitých a 345 zraněných. 

Agentura AFP s odvoláním na jemenské ministerstvo zdravotnictví informovala o 142 zabitých a 351 zraněných. AP s odkazem na místní povstaleckou šíitskou televizní stanici uvádí 137 mrtvých a 345 zraněných. Citované zdroje nevylučují, že konečná bilance se ještě zvýší.

Metropolí otřásly nejméně tři exploze. První atentátník se odpálil v mešitě Badr v jižní části města. V okamžiku, kdy se z ní věřící snažili uprchnout, odpálil se další útočník u jejího vchodu. Třetí sebevrah zaútočil na mešitu Hašúš na severu Saná.

"Hlavy, nohy a ruce mrtvých lidí byly rozeseté po podlaze mešity," řekl agentuře AP Muhammad Ansí, který se účastnil modlitby v mešitě Hašúš. "Krev tekla jako řeka," dodal. Mnoho lidí podle něj zranily padající střepy z rozbitých oken.

K útoku se na Twitteru přihlásil Islámský stát (IS). Pokud se tato informace potvrdí, bude to první útok tohoto radikálního islámského hnutí v Jemenu, poznamenal server BBC. Jemenská odnož IS vznikla v listopadu. Šíitští povstalci dosud vinili z obdobných útoků jemenskou odnož teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), ta již ale podle AP odpovědnost za dnešní masakr odmítla. Při posledním velkém útoku na šíity letos v lednu zahynulo přinejmenším 40 lidí.

Zda za dnešním útokem IS skutečně stojí, nebylo zatím potvrzeno. Spojené státy oznámily, že masakr prošetřují a ověřují, zda má IS potřebné kapacity ke zkoordinování akce. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest připomněl, že hnutí se často k násilnostem hlásí z propagandistických důvodů. IS se například přihlásil ke středečnímu útoku v Tunisku, kde zahynulo 23 lidí včetně 20 turistů, jeho podíl ale nezávislými zdroji potvrzen nebyl.

Rezidence jemenského prezidenta v Adenu se stala terčem útoku neznámého bojového letounu ve čtvrtek. Prezident, který se s vládou stáhl do Adenu z hlavního města v únoru, vyvázl nezraněn. Podle agentury Reuters se letadla nad prezidentovým sídlem objevila i dnes. Stráž na ně prý vypálila protiletadlové střely.

Hadího administrativa byla v domácím vězení v San’á od ledna, kdy povstalečtí šíité zaútočili na vládní budovy. Šíité obsadili hlavní město loni v září s tím, že chtějí Jemen osvobodit od zkorumpovaného vedení a získat větší podíl na moci. Hadí a vláda rezignovali, prezident po útěku do Adenu však rezignaci stáhl a nyní se snaží získat přízeň jihojemenských kmenů.

Ve čtvrtek v Jemenu zahynulo také 13 lidí při přestřelce mezi příznivci prezidenta Hadího a jeho předchůdce Alího Abdalláha Sáliha, kterého podporují právě šíitští povstalci. Do konfliktu v Jemenu na straně šíitů zasahuje také Írán.

Ve čtvrtek v Jemenu zahynulo také 13 lidí při přestřelce mezi příznivci prezidenta Hadího a jeho předchůdce Alího Abdalláha Sáliha, kterého podporují právě šíitští povstalci. Do konfliktu v Jemenu na straně šíitů zasahuje také Írán.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist