Afghánská zpravodajská služba zmařila pokus o atentát na viceprezidenta Abdara Rašída Dóstuma. Služba v sobotu oznámila, že atentát na vlivného generála a vůdce uzbecké menšiny se připravoval v Dóstumově rodné provincii Džauzdžán u hranic s Turkmenistánem při tradičním zápase jezdců na koních zvaném buzkaši.

Útok podle služby chystal sebevražedný atentátník z řad hráčů, který měl na zádi svého koně schovanou bombu. "Sebevražedný útočník plánoval během zápasu buzkaši explozi," citovala sdělení služby agentura Reuters. Mocný Uzbek je známým fanouškem zápasů, v němž dvě družiny jezdců bojují o tělo bezhlavého kozla.

Dóstumův úřad vydal tento týden prohlášení, v němž popřel zprávu amerického listu The New York Times, podle níž se viceprezident cítí být odsunut ostatními členy vlády na okraj. Úřad zejména odmítl informaci, že bývalý válečník neměl po jedné z vládních schůzí daleko k slzám.

Dóstum se stal terčem neúspěšného pokusu o atentát už v roce 2002. Sebevražedný útočník, který se v Dóstumově blízkosti vyhodil do povětří, zranil více než 20 lidí, generál ale vyvázl bez újmy.