Smíšená výcviková letka v Afghánistánu má poprvé českého velitele. Byl jím jmenován major české armády Miroslav Šajban. V pondělí to oznámila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Letce dosud veleli Američané a česká armáda označuje svěření velení této výcvikové jednotky Čechům za milník vojenské historie ČR.

Major Šajban velení převzal na ceremoniálu na mezinárodním letišti v Kábulu v sobotu. Česká armáda to chápe jako ocenění práce českých letců po osmi letech jejich působení v Afghánistánu a také jako projev důvěry.

Šajban bude koordinovat činnost českých, amerických, chorvatských, afghánských a maďarských příslušníků letky. "Vážím si lidí, kteří mi dali důvěru a ustanovili mne do pozice velitele 438. letky. Vím, že naše společná práce nebude snadná, ale věřím, že ve spolupráci s chorvatskými a maďarskými kolegy budeme schopni problémy vyřešit," řekl.

Výcviková letka má na 200 příslušníků, jsou mezi nimi Američané, Maďaři, Chorvaté a Češi. Většinu útvaru tvoří Afghánci. Česká armáda do něj vyslala 30 vojáků.

Česká vrtulníková jednotka cvičí letecký a pozemní personál již osm let. Na starosti mají nejen výcvik pilotů strojů Mi-35 a Mi-17, ale i palubních techniků a střelců. "Nejvíce cvičíme působení vrtulníků ve dvojici, kdy jeden ze strojů provádí vyzvednutí napadené jednotky na zemi a druhý poskytuje krytí střelbou z kanónů GŠ-23L a z kulometů M-240D," uvedl v polovině ledna jeden z českých vojáků Jakub M.

ČR má v Afghánistánu stopadesátičlennou jednotku, která má na starosti vnější ostrahu letecké základny Bagrám. Kromě této strážní roty v asijské zemi působí více než 100 dalších českých vojáků, kteří mají na starosti výcvik afghánských pilotů, logistické zajištění českých jednotek nebo ostrahu ambasády. V zemi je také chirurgický tým.