Egyptský soud odsoudil k smrti vůdce zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Badího a dalších 13 členů hnutí. Podle soudu měli podněcovat k vraždám během protestů proti svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího v srpnu roku 2013.

Informoval o tom server egyptského deníku Al-Ahrám. Podle prvních informací nebylo jasné, zda se lze proti verdiktu odvolat. Všechny hrdelní tresty v Egyptě nicméně ještě musí potvrdit velký muftí.

Badí byl odsouzen k smrti již dříve v jiném procesu, později bylo nicméně nařízeno opakování tohoto soudu. Během jiných procesů mu soud udělil již čtyřikrát doživotní trest, uvedla agentura AFP.

Muslimské bratrstvo převzalo vládu nad Egyptem v roce 2011, kdy revoluce svrhla tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka. Do té doby bylo v Egyptě Muslimské bratrstvo jako politická strana zakázáno.

Po Mubarakově pádu však bylo nejlépe zorganizované ze všech opozičních skupin a s přehledem vyhrálo volby. Prezidentem se roku 2012 stal jeho kandidát Muhammad Mursí. Zemi ale vedl podle zásad islamistů, tedy s důrazem na islám, což vedlo k četným protestům liberálních Egypťanů.

Armáda v roce 2013 svrhla Mursího a proti bratrstvu, které proti tomuto kroku protestovalo, rázně zakročila. Teď je skupina v Egyptě řazená k teroristickým organizacím, tisíce jejích členů a stoupenců jsou ve vězení a při procesech padají vysoké tresty.

Související