Při okupaci ukrajinského poloostrova Krym použil loni na jaře ruský prezident Vladimir Putin speciální jednotky vojenské rozvědky a námořní pěchoty pod záminkou ochrany ruských objektů. Šéf Kremlu to prohlásil v televizním filmu "Krym. Cesta do vlasti", který v neděli vysílala ruská televize Rossija 1. "Proč to skrývat," poznamenal Putin a řekl, že po anexi Krymu byl připraven mobilizovat třeba i ruský jaderný arzenál.
Ruský zásah na Krymu vyvolala exploze nacionalismu na Ukrajině, tvrdí ruský prezident. Myšlenka připojit poloostrov k Rusku se prý objevila až po únorovém svržení prezidenta Viktora Janukovyče. "Nikdy jsme o odtržení Krymu neuvažovali. Do okamžiku, než začaly události na Majdanu a státní převrat," poznamenal Putin s odkazem na masové demonstrace Ukrajinců na kyjevském náměstí Nezávislosti. "Jednali jsme tak, jak jsme museli jednat," dodal.
Pro ozbrojení ukrajinských vojáků dislokovaných na Krymu Putin použil služeb vojenské rozvědky GRU. "Abychom blokovali a odzbrojili 20 tisíc dobře vyzbrojených lidí, potřebovali jsme určitý počet personálu. Nešlo přitom jen o množství, ale i o kvalitu. Byli zapotřebí odborníci, kteří to dokážou. Proto jsem přikázal ministerstvu obrany, proč to skrývat, aby tam pod záminkou posílení ochrany našich vojenských objektů na Krymu byly přepraveny speciální jednotky Hlavní správy rozvědky (GRU) a námořní pěchoty," uvedl Putin.
Prezident rovněž v televizním dokumentu řekl, že po anexi byl připraven uvést v pohotovost ruské jaderné prostředky. Podle něj nebylo hned jasné, jak na ruský zábor zareaguje Západ. "Proto jsem hned v první etapě byl nucen příslušným způsobem zorientovat naše ozbrojené síly. Nejen zorientovat, ale dát i přímé rozkazy," řekl prezident. Na dotaz moderátora, zda to znamená uvedení jaderných sil do stavu pohotovosti, šéf Kremlu řekl: "Byli jsme připraveni to udělat. Nehodlali jsme do toho jít čelem, ale přinutili nás k tomu."
Organizátoři loňského převratu na Ukrajině chtěli tehdejšího prezidenta Janukovyče fyzicky zlikvidovat, proto bylo třeba mu zachránit život. "Prostě by ho zabili," popsal ruský prezident vyhlídky exprezidenta Janukovyče, který se od převratu loni v únoru skrývá v Rusku.
"Naše elektronická rozvědka registrovala pohyb jeho prezidentské kolony pokaždé, kdy telefonoval. Znali jsme proto místo jeho pobytu. Byli jsme odhodláni ho dostat přímo z Doněcku, po souši, po vodě nebo vzduchem. Poslali jsme tam velkorážní kulomety, aby nedošlo ke zbytečným rozhovorům," řekl Putin.
Svou osobní roli v loňských událostech kolem Krymského poloostrova Putin nijak nepopírá. Byla podle něj naopak ruskou předností. "Naše výhoda spočívala v tom, že jsem se tím zabýval osobně. Když se do věci vloží nejvyšší činitel, exekutiva pracuje snadněji. Oni cítí a vědí, že plní rozkaz, a nedopouštějí se svévole."
Na obranu Krymu rozkázal Putin rozmístit na poloostrově armádní systém pobřežní ochrany Bastion. "Rozmístili jsme tyto zbraně tak, aby byly vidět z kosmu. Udělali jsme to proto, aby bylo jasné, že Krym je spolehlivě chráněn," uvedl prezident.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist