Zakarpatští Rusíni žádají uznání své národnosti a chtějí s Kyjevem jednat o autonomii. Ruské agentuře TASS to údajně řekl rusínský vůdce Petro Gecko na závěr „sjezdu rusínských organizací, který se v sobotu konal na blíže neurčeném místě“. „Cílem je žádat uznání rusínské národnosti a realizaci výsledků referenda z roku 1991 o autonomii. Orientujeme se na dialog, nikoli na konfrontaci,“ řekl ruské agentuře. Na sjezdu bylo zastoupeno šest rusínských organizací sdružujících celkem 40 tisíc lidí, tvrdil TASS.

Zprávu o údajném sjezdu vzápětí popřela Národní rada Rusínů v Zakarpatí, která sdružuje devadesát procent rusínských organizací na Ukrajině. V prohlášení, které citovala ukrajinská média, Rusíni uvedli, že žádné takové shromáždění se nekonalo a poprvé o něm slyšeli až ze zprávy agentury TASS. 

Počátkem loňského roku Gecko podobně rozšířil údajné prohlášení zakarpatských Rusínů, v němž vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k uznání Podkarpatské Rusi a vyslání mírových jednotek. V nedávném rozhovoru na jednom z ukrajinských serverů prohlásil, že boj Doněcku a Luhansku za svrchovanost je pro Podkarpatskou Rus inspirací. Putin si podle něj na Ukrajině počíná jako mírotvorce.

Gecko se označuje za premiéra Podkarpatské Rusi, která v meziválečném období patřila Československu. Kvůli podezření z ohrožování územní celistvosti Ukrajiny po něm pátrá ukrajinská policie. Podle prohlášení Národní rady Rusínů se navíc posledních několik let vůbec nezdržuje v Zakarpatí. 

Podle výsledků regionálního referenda v Zakarpatské oblasti z roku 1991 se pro "speciální samosprávu" vyslovilo kolem 78 procent hlasujících. Rusové referendum označují za hlasování o autonomii, které Kyjev neoprávněně ignoroval.

Zakarpatská oblast osídlená Rusíny a silnou maďarskou menšinou se během převratu na Ukrajině loni v únoru po jistém váhání přihlásila k novému vedení. Geckova skupina ale kyjevskou vládu tvrdě kritizuje a žádá rozsáhlou decentralizaci, uznání národnostních práv a autonomii. Záchranu a pomocnou ruku její členové hledají v Kremlu.

Název Podkarpatská Rus nesla nejvýchodnější část předválečného Československa od vzniku republiky v roce 1918 až do roku 1938. Po maďarské okupaci během druhé světové války region v roce 1945 Československo odevzdalo Sovětskému svazu, po jeho rozpadu v roce 1991 pak Zakarpatsko připadlo Ukrajině.


Zprávu jsme 15. 3. 2015 v 10.20 aktualizovali o prohlášení Národní rady Rusínů v Zakarpatí, která konání jakéhokoliv sjezdu popřela, stejně jako údajný požadavek autonomie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist