Džochar Carnajev, který podle obžaloby se svým bratrem Tamerlanem provedl v dubnu 2013 bombový útok na bostonský maraton, věřil, že je vojákem svaté války proti Američanům. V úvodní řeči pozorně sledovaného procesu to ve středu prohlásila prokuratura, která chce, aby obžalovaný byl za své činy popraven. Obhajoba chce vynesení trestu smrti zabránit. Očekává se, že proces potrvá tři až čtyři měsíce. Tamerlan souzen není, zahynul při policejním zásahu.

"Obžalovaný tam nebyl, aby sledoval závod. Měl přes rameno batoh a uvnitř batohu byla podomácku sestrojená bomba. Byl to typ bomby, který mají v oblibě teroristé, neboť je navržena tak, aby na kusy roztrhala lidská těla a vyvolala krvavé divadlo," prohlásil za obžalobu William Weinreb. Při útoku zahynuli tři lidé a dalších více než 260 utrpělo zranění. "Předstíral, že je divákem, ale ve svém srdci připravoval vraždu," dodal Weinreb.

"Zpochybňujeme jen máloco. Byl to on," řekla o Džocharově podílu jeho obhájkyně Judy Clarkeová. Ta v úvodní řeči prohlásila, že "pomýlené činy" provedl Džochar spolu se svým starším bratrem Tamerlanem. Rovněž dodala, že Tamerlan prošel "seberadikalizací" a jeho mladší bratr ho následoval.

Zpochybňování Džocharovy viny na atentátu jako takovém se neočekávalo, neboť se má za to, že prokuratura předloží pádné důkazy včetně záznamů z bezpečnostních kamer, které jeho podíl bez jakýchkoli pochybností potvrdí. Obhajoba se ale chce zaměřit na to, aby zabránila vynesení trestu smrti.

Obhajoba: Džochar byl zastrašován bratrem

Džochar je obžalován z celkem 30 činů, přitom 17 z nich v případě uznání viny postačuje pro vynesení trestu smrti. Obhajoba dala předem najevo, že chce poukázat na to, Džochar byl bratrem silně ovlivněn a možná i zastrašován. Naopak obžaloba je přesvědčena, že Džochara stejně jako Tamerlana vedlo k útoku radikální smýšlení.

Soudce George O'Toole na úvod procesu upozornil obhajobu, aby otázky vztahu mezi bratry a míry Tamerlanova vlivu na Džochara ponechala až na další možnou fázi soudu, kdy se bude rozhodovat o trestu. O'Toole nicméně uznal, že určité části rodinných vztahů bude nutné představit již nyní.

Středeční začátek procesu provázela přísná bezpečnostní opatření. Úvodního stání se přímo v soudní síni zúčastnili i někteří pozůstalí po obětech bombového útoku a osoby, které atentát přežily.

Proces s Carnajevem formálně začal počátkem ledna výběrem poroty. Tvoří ji dvanáct členů a šest náhradníků. Úkolem poroty bude určit, zda Džochar za činem skutečně stál. Pokud tuto vinu porotci uznají, bude následovat fáze procesu rozhodující o trestu. Porota bude mít na výběr doživotní vězení, nebo trest smrti.

Soud se koná ve státě Massachusetts, který trest smrti zrušil před 30 lety, ale Carnajev byl obviněn na základě federálního zákona o trestu smrti. Právě federální proces umožňuje u obzvláště závažných případů přesahujících rámec jednotlivých států vynést absolutní trest.

Od roku 1988 v USA ve federálních procesech obžaloba žádala trest smrti celkem 493krát. V 73 případech byl nejvyšší trest vynesen; podle dostupné bilance z loňského srpna byl skutečně vykonán na třech odsouzencích.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist