Ruští policisté a tajní agenti zadrželi v pátek v moskevské mešitě 140 lidí, které podezírají z napojení na islámské extremisty. Jak informovala ruská agentura Interfax, mezi zadrženými je i třicet cizinců. Ruská tajná služba FSB neupřesnila, z jakých států pocházejí.

Operace se uskutečnila jen týden poté, co američtí vyšetřovatelé identifikovali dva útočníky na bostonský maraton, bratry Džochara a Tamerlana Carnajevovi, jako Čečence, tedy obyvatele neklidné oblasti na jihu Ruska, a jako osoby, které sympatizují s islámskými extremisty.

Žádné detaily páteční akce ruské úřady nezveřejnily. Není tak jasné, z čeho policie zadržené viní. V moskevské mešitě se údajně v minulosti scházeli lidé, kteří se podíleli na přípravách či provedení teroristických útoků.

Ruská kontrašpionáž sleduje dění kolem islámských extremistických skupin velmi bedlivě. Po úmrtí jednoho a zadržení druhého atentátníka z Bostonu vyšlo najevo, že ruští agenti před dvěma lety dvakrát upozornili americké tajné služby na staršího z bratrů Carnajevových, Tamerlana. Podezírali ho z příslušnosti k islamistům. Tento atentátník loni půl roku pobýval v Rusku, konkrétně v Dagestánu.