Student Džochar Carnajev a jeho bratr Tamerlan, kteří v dubnu zaútočili bombami při maratonu v Bostonu, možná měli pomocníky.

Americká policie zatím bez podrobností oznámila, že zadržela další tři osoby, které mají s útokem něco společného. Podle serveru CNN se jedná o dva kazachstánské studenty a jednoho Američana.

Ze spáchání atentátu jsou dosud podezřelí bratři čečenského původu Tamerlan a Džochar Carnajevové. Zatímco Tamerlan byl zabit nedlouho po atentátu při pronásledování policií, mladší Džochar byl zraněn a je ve vězeňské nemocnici.

Zatčeni spolužáci z Kazachstánu

Studenti z New Bedfordu v Massachusetts byli zatčeni kvůli podání křivého svědectví a maření vyšetřování. Jedná se o Džocharovy spolužáky. Také Američan měl mladšímu z atentátníků pomáhat po explozích a zpomalit tak práci policie. 

Podle agentury AP právníci dvou mužů kazašského původu, kteří se přátelili s bratrskou dvojicí, už před několika dny potvrdili, že federální vyšetřovatelé jejich klienty podrobně vyslechli. Azamat Tažajakov a Dias Kadyrbajev jsou podezřelí z porušení podmínek pobytu v USA.

O tom, že za útoky může být více lidí, se spekuluje už několik dní. Například podle americké televize NBC odebrali vyšetřovatelé vzorky DNA vdově po Tamerlanu Carnajevovi. Chtěli je údajně porovnat s ženskou DNA, kterou prý nalezli na úlomku jednoho z tlakových hrnců, jež atentátníci použili k výrobě pum.

Mrtvého bratra měla pod dohledem FBI

Na Tamerlana v roce 2011 americké tajné služby dvakrát upozornila ruská kontrašpionáž, která mladíka z Čečenska podezírala z příslušnosti k islamistům. Bostonská kancelář FBI věděla i o jeho loňském odjezdu z USA do Ruska, ale nepodnikla zřejmě žádná opatření. Vyplývá to z údajů, které médiím poskytly zdroje z amerických výzvědných služeb.

FBI prověřovala Tamerlana Carnajeva čtyři měsíce od března do června 2011 a nic znepokojivého nezjistila. Jeho jméno bylo už v březnu zařazeno do databáze pohraniční a celní služby a zůstalo tam rok. Když Tamerlan Carnajev v lednu 2012 odjížděl z USA na půlroční cestu do Ruska, správci databáze odjezd zaznamenali a alarmovali protiteroristickou rezidenturu FBI v Bostonu. Není známo, že by cokoli podnikla.

Otec odvolal cestu do USA

Otec obou bratrů Anzor Carnajev, který se s rodinou do USA původně přestěhoval v roce 2002, ale pak se vrátil do Dagestánu, chtěl do Bostonu z Moskvy odletět v neděli kvůli pohřbu staršího syna. Nakonec svůj odlet - údajně kvůli vysokému krevnímu tlaku - odvolal a společně se svou bývalou ženou se ukryl ve vesnici na severu Kavkazu.

Při bombových útocích na mezinárodní maraton v americkém Bostonu 15. dubna zahynuli tři lidé a více než 260 jich bylo zraněno.

Související