Bývalý ruský tajný agent Alexandr Litviněnko pracoval pro britskou tajnou službu jako placený konzultant za 2000 liber měsíčně (74 000 korun).
Během veřejného vyšetřování případu Litviněnkovy násilné smrti to v pondělí řekla vdova Marina Litviněnková, podle které se její manžel obával o život už na konci minulého století, kdy ještě působil v ruské kontrarozvědce. Z jeho otravy poloniem, k níž došlo v Londýně v roce 2006, je obviňována Moskva, ta to však odmítá.
Litviněnko se své ženě v roce 1998 údajně svěřil, že bude brzy zavražděn nebo zavřen kvůli tomu, že odmítl příkaz, aby zabil jednoho z nejbohatších ruských podnikatelů Borise Berezovského.
Ve stejné době se Litviněnko podle své ženy sešel také s ruským prezidentem Putinem, který tehdy vedl tajnou službu FSB. Putina podle výpovědi Litviněnkové podezříval, že z dob svého dřívějšího působení ve vedení petrohradské radnice měl kontakty na organizovaný zločin.
Britská média mají prý již z dřívějška k dispozici audionahrávku samotného Litviněnka, na které hovoří o svém soukromém vyšetřování Putinových vazeb. Právě tento záznam prý naznačuje, že Litviněnko mohl být zabit proto, že jeho zvědavost se stala ruským představitelům nepohodlnou.
Berezovskij v roce 2000 emigroval do Británie, kde předloni zemřel za nevyjasněných okolností.
Litviněnkova vdova před soudními vyšetřovateli v průběhu veřejného projednávání případu, o které sama požádala s cílem zjistit možnou roli Moskvy ve smrti svého manžela, vypovídala poprvé a odhalila několik dalších veřejnosti dosud neznámých informací.
Předtím než Litviněko požádal o azyl v Británii, jej prý se stejnou žádostí odmítly Spojené státy. "Jsem důstojník KGB a žádám o politický azyl," řekl podle své ženy po příletu na londýnské letiště Heathrow, načež se mu v roce 2001 podařilo britský azyl získat.
V Británii dostával podle ní Litviněnko prvních několik let finanční podporu od Berezovského. Když tento zdroj později vyschl, její manžel začal poskytovat britské tajné službě MI6 placené konzultace v oblasti organizovaného zločinu.
Litviněnko byl předtím, než prchl do Británie, několikrát v ruské vazbě, neboť upozorňoval na údajně nekalé praktiky ruských tajných služeb.
Britské úřady od začátku považují za hlavního podezřelého z vraždy Litviněnka bývalého ruského agenta Andreje Lugového, důkazy však nepředložily.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist