Při zásahu tramvajové zastávky v Doněcku minometnou palbou zahynulo ráno na jihu města 13 lidí a desítky byly zraněny. Oznámili to separatisté. Palba byla údajně vedena z minometu umístěného na korbě dodávky. Po explozi začal hořet i projíždějící trolejbus. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk z odpovědnosti za útok obvinil Rusko, šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov naopak viní Kyjev.

Podle agentury TASS na místo tragédie přijel šéf povstalecké Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko. K minometnému útoku došlo v Kuprinově ulici v Leninově obvodě jižně od městského centra.

Doněcké "ministerstvo obrany" v pozdější zprávě upřesnilo, že minometný útok si vyžádal devět mrtvých a tři zraněné. Lékaři však trvají na počtu 13 mrtvých a 20 zraněných. Do prostoru tramvajové zastávky dopadlo podle očitých svědků pět min, které zasáhly trolejbus a tramvaj. 

Podle povstalců je útok dílem ukrajinské armády. Agentura Interfax oznámila, že údajné pachatele útoku povstalecké komando už zadrželo. Jde o příslušníky diverzní skupiny, uvedla agentura bez dalších podrobností.

Ukrajinské ministerstvo obrany v prohlášení obvinilo z odpovědnosti za tragédii separatisty. Palba byla podle Kyjeva vedena z obytných čtvrtí, které jsou v zóně ovládané vzbouřenci. Nejbližší ukrajinský voják se od těchto míst nachází patnáct kilometrů, tvrdí v prohlášení ministerstvo.

Premiér Arsenij Jaceňuk obvinil z odpovědnosti za smrt 13 lidí Rusko. "Ruští teroristé dnes znovu spáchali děsivý zločin proti lidskosti, odpovědnost za něj nese Ruská federace," řekl ukrajinský premiér. Ruská agrese podle něj skončí neúspěchem stejně jako všechny dřívější agrese proti Ukrajině.

Podle ruského ministerstva zahraničí byl krvavý incident v Doněcku "zločinem proti lidskosti" a otevřenou provokací armády proti snahám o mírové urovnání ukrajinské krize. Ministr Lavrov je podle agentury TASS minometným útokem otřesen. "Je zřejmé, že válečnickou lobby v Kyjevě a její zahraniční sponzory nezastaví ani lidské oběti," prohlásil šéf ruské diplomacie a vyzval k okamžitému a přísnému vyšetření incidentu.

Separatisté při útoku na doněcké letiště zajali 16 ukrajinských vojáků, o jejichž osvobození nyní se vzbouřenci jedná generální štáb ukrajinské armády, oznámil armádní mluvčí Vladyslav Selezňov. Podle ruských i některých ukrajinských zdrojů povstalci dnes letiště ovládli; Kyjev potvrdil ztrátu klíčového nového terminálu.

Někteří ukrajinští novináři z míst bojů informovali, že do zajetí padl i velitel ukrajinské letištní obrany. Řada zajatých je údajně zraněna. V ukrajinských médiích se objevují výzvy k potrestání generálů, kteří prý obranné boje v letištním areálu nezvládli. Terčem kritiky je zejména náčelník generálního štábu Viktor Muženko.

Podle odpolední informace mluvčího protipovstalecké operace Andrije Lysenka drží vojáci v areálu letiště pouze startovací dráhu a hasičskou zbrojnici. Žádný další objekt se už nehodí k vojenskému využití, a armáda se proto rozhodla prostor opustit, řekl Lysenko.

Žádné slitování nehodlá mít s ukrajinskými zajatci šéf doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko. "Nemohl jsem je bohužel všechny postřílet. Vyženu je ale na místo, kde dnes umírali lidé. Půjdou pěšky z letiště až na tramvajovou zastávku, kde budou prosit za odpuštění," řekl. Povstalci z jejich smrti obviňují ukrajinskou armádu, podle ukrajinského velení byl útok dílem vzbouřenců.

Ukrajinského vojáka dovlekli na tramvajovou zastávku

Zacharčenko později svou hrozbu splnil. Na zastávku přivlekli ozbrojenci spoutaného ukrajinského vojáka, kterého na místě očekávaly ruské televizní štáby a desítky rozhořčených lidí. Dav se pokusil zajatce lynčovat, lidé do něj kopali a bili ho pěstmi. Ozbrojenci ho jen s obtížemi dopravili do přistaveného vozidla. Míjeli přitom na zemi ležící mrtvá těla obětí minometného útoku.

Zacharčenko oznámil, že se dobrovolně rozhodl odevzdat Kyjevu tři zadržené vojáky a těla jejich osmi mrtvých druhů. Své mrtvé dostali od velitelů ukrajinských jednotek i separatisté. Výměna se podle agentury Unian odehrála na doněckém železničním nádraží.

Nové civilní oběti si bojové operace v Doněcku vyžádaly jen několik hodin po ministerské schůzce v Berlíně, kde bylo údajně dosaženo pokroku v jednání o urovnání ukrajinského konfliktu.

Ministři zahraničí Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa se dohodli na stažení těžké výzbroje z linie fronty a potvrdili platnost demarkační čáry, která byla dojednána už počátkem září při jednání v běloruském Minsku.

Podle dosažené dohody by z fronty měly být do vzdálenosti 15 kilometrů staženy zbraně o ráží vyšší než 100 milimetrů. V případě Doněcku by to znamenalo, že z města bude vyvedena těžká výzbroj včetně některých minometů.

OBSE: Na Donbasu zemřelo už pět tisíc lidí

V bojích na východě Ukrajiny od loňského dubna zahynulo přes 5000 lidí a dalších 10 tisíc bylo zraněno. Oznámila to ukrajinská média s odvoláním na zprávu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Jen za posledních 24 hodin zemřelo podle ukrajinských zdrojů na Donbasu 34 lidí.

Dosavadní informace publikované na přelomu roku hovořily o 4800 mrtvých. Nemalou část tvoří civilisté, kteří se stávají obětí ostřelování obytných čtvrtí v Doněcku, Horlivce, Debalceve a dalších městech na východě Ukrajiny.

Ukrajinská armáda povstalce obviňuje, že svá palebná postavení rozmísťují mezi obytnými domy. Odvetná palba armády pak zvyšuje ztráty v řadách civilního obyvatelstva.

Za poslední 24 hodin zemřelo na východě Ukrajiny 34 lidí. Ztráty jsou hlášeny z míst nejprudších bojů, zejména z Doněcku, z jihu Luhanské oblasti a z Mariupolu.