V Lipsku ve středu večer demonstrovalo na 15 000 lidí proti údajnému posilováni islámu v Německu.

Účast ale nedosáhla několika desítek tisíc, které očekávali organizátoři z lipské odnože hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). V ulicích podle agentury DPA převažovali odpůrci hnutí, kterých se sešlo na 20 000.

Vedení Pegidy v Drážďanech, kde hnutí vzniklo, se ještě před začátkem demonstrace od akce v Lipsku distancovalo.

Lipská odnož Pegidy, která se nazývá Legida, původně ohlásila očekávanou účast 60 000 demonstrantů. Před zahájením akce se ale na místě konání shromáždilo jen několik stovek příznivců hnutí.

Podle serveru deníku Leipziger Volkszeitung (LVZ) bránili stoupencům Pegidy v příchodu účastníci 19 protidemonstrací, které se v Lipsku konají. Na odpůrce islámu pokřikovali "zmizte odsud".

Podle agentury DPA nakonec účast na demonstraci Legidy dosáhla přibližně 15 000 lidí. Souběžně se v Lipsku konala shromáždění odpůrců Legidy, ta měla vyšší návštěvnost než protiislámský protest.

Odpůrci hnutí se na několika místech pokusili zablokovat pochod Legidy, policie je nicméně opakovaně donutila blokádu zrušit. Na jednom místě podle LVZ došlo k bitce mezi několika členy obou táborů, nejsou ale informace o tom, že by byl někdo zraněn. Příznivci a odpůrci Legidy si navzájem nadávali a na několika místech demonstranti z obou táborů házeli prázdné láhve a dělbuchy na některé z 4000 policistů, kteří obě skupiny rozdělovali.

Příznivci Legidy požadovali ukončení vstřícné politiky k přistěhovalcům a vypsání referenda o tom, jak by mělo Německo k imigraci přistupovat. Rovněž ostře kritizovali kancléřku Angelu Merkelovou i saského premiéra Stanislawa Tillicha a žádali odstoupení lipského primátora Burkharda Junga, který nepovolil Legidě pochod městem v plánovaném rozsahu a nechal v době její demonstrace vypnout osvětlení některých městských budov.

Podle německých médií bylo mezi stoupenci Legidy velké množství příznivců extrémní pravice. Server deníku Freie Presse uvádí, že se na shromáždění sešlo přes 200 členů mládežnické organizace krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa.

Příjezd demonstrantů do Lipska zkomplikovaly problémy na železnici. Podle společnosti Deutsche Bahn odpoledne neznámí útočníci na dvou místech poškodili zabezpečovací zařízení na hlavní trati z Drážďan do Lipska a vlaky musely být vedeny náhradní trasou.

Neznámý žhář také poškodil kabelové vedení na hlavním nádraží v Lipsku, téměř polovinu kolejí kvůli tomu nelze využívat.

Od demonstrace v Lipsku se distancovalo vedení Pegidy v Drážďanech. Učinilo tak, protože se zástupci Legidy odmítli zavázat k souboru požadavků, s nimiž drážďanské hnutí od počátku vystupuje.

"Nic z toho, co bude v Lipsku ve středu večer řečeno a požadováno, s námi není dohodnuto," zdůraznila v prohlášení na Facebooku mluvčí Pegidy Kathrin Oertelová. Vyjádřila obavy, že by události v Lipsku mohly být pro celé hnutí kontraproduktivní.

Zakladatel Pegidy se nalíčil jako Hitler, v čele hnutí končí

Ve vedení Pegidy končí její zakladatel Lutz Bachmann. Svoji rezignaci oznámil ve středu večer deníku Bild. Reagoval tak na kritiku, která se na něj snesla poté, co na Facebooku zveřejnil svou fotografii s typickým hitlerovským knírkem, patkou a úsečným pohledem. 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist