Doněčtí povstalci v pátek oznámili "konečné dobytí" mezinárodního letiště na severu města, o něž s jednotkami ukrajinské armády svádějí od května kruté boje. Podle vůdce separatistů Alexandra Zacharčenka už všichni ukrajinští vojáci prostor opustili, protože "pochopili nesmyslnost dalšího odporu". Kyjev označil situaci na letišti za složitou, ale tvrzení o jeho ztrátě popřel.
Stunning drone footage of what little remains of Donetsk Airport
Mezinárodní letiště v Doněcku bylo otevřeno teprve před evropským fotbalovým šampionátem v roce 2012. Jeho konstrukce stála 400 milionů dolarů.
Dnes je rozbourané letiště pro obě bojující se strany baštou se strategickým i psychologickým významem. Podle ukrajinských médií jsou obránci letištního terminálu hrdinové, kteří dlouhé měsíce drží bojové pozice bez ohledu na zuřivé nájezdy separatistů. Pro vzbouřence se osud doněckého letiště stal otázkou bojové prestiže, protože je jedinou zónou největšího města na Donbasu, kterou má armáda pod kontrolou.
Podle vzbouřenců už ale Kyjev kontrolu nad letištěm nemá. Ukrajinskou vlajku, kterou tam prý ustupující vojáci zanechali, chce Zacharčenko předat prezidentu Petru Porošenkovi. "Lidé, kteří kvůli vám na letišti zahynuli, mají na prapor právo. To vy jste je poslal na smrt. Ať prapor předají matkám, jejichž synové na letišti zahynuli," uvedl Zacharčenko v poselství do Kyjeva.
Foto: Doněcké letiště před vypuknutím bojů
Ukrajinská armáda v hlášení o bojové situaci na východě přiznala, že situace na doněckém letišti je složitá. Povstalci se prý od rána snaží vytlačit vojáky z terminálu, ale jejich pokusy jsou neúspěšné.
Armáda podle informace štábu protipovstalecké operace kontrolu nad terminálem neztratila, mimo jiné i díky silné dělostřelecké podpoře. "Panická informace, že vojáci jsou obklíčeni, se nezakládá na pravě," citoval z armádního komuniké server Cenzor.
Nejhorší situace od zářijového příměří
Pokud se informace o záboru letiště ze strany rebelů potvrdí, bude se jednat o jejich první teritoriální vítězství od září, kdy byla podepsána dohoda o složení zbraní.
O tom, že je situace od konce léta nejvyhrocenější, se na svém facebookovém účtu zmínil i poradce ukrajinského prezidenta Jurij Birjukov. O stupňující se intenzitě bojů v okolí Doněcka informovala také agentura Reuters. V pátek autority oznámily, že za posledních 24 hodin zemřelo v okolí minimálně jedenáct lidí. Ve středu pak raketa zasáhla autobus mířící do Doněcku a zabila 11 cestujících. Ukrajinská vláda i separatisté se vzájemně obviňují z tohoto neštěstí.
Z důvodu vyostření situace bylo v pátek odloženo další kolo minských mírových jednání, které probíhají mezi Ukrajinou, Ruskem, separatisty a zástupci OBSE, informuje rádio Svobodná Evropa.
Špatné zprávy v pátek přinesla i Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které systém zdravotnictví na východní Ukrajině kolabuje. Především v Doněcku a Luhansku se nemocnice potýkají s výpadky vody a elektřiny. Až pěti milionům Ukrajinců se z tohoto důvodu nedostává základní zdravotnické péče. Jiná agentura Spojených národů OCHA (UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs) zároveň odhaduje, že od zahájení bojů na východě Ukrajiny loni v dubnu v Donbasu zemřelo 4800 lidí. Přes milion jich z oblasti uprchlo.
Stunning drone footage of what little remains of Donetsk Airport
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist