Jedenáct civilistů přišlo o život a dalších třináct utrpělo zranění při zásahu autobusu dělostřeleckým granátem či raketou.
Podle ukrajinských médií ostřelovali proruští separatisté kontrolní stanoviště ukrajinské armády u města Volnovacha na východě země v okamžiku, kdy místem projížděl linkový autobus.
Separatisté však svou odpovědnost za tragédii popřeli.
"U Volnovachy je ukrajinské kontrolní stanoviště, leží ale mimo dostřel našeho dělostřelectva. Nebyli jsme s to jej ostřelovat," citovala agentura Interfax mluvčího "ministerstva obrany" povstalecké Doněcké lidové republiky.
Jiný povstalecký mluvčí naopak oznámil, že autobus byl zasažen ve městě Dokučijevsk, které je pod kontrolou vzbouřenců. "Nebudeme pálit na cíle na našem vlastním území," řekl.
"Ukrajinští vojáci nemají s útokem nic společného," řekl novinářům zástupce ukrajinského generálního štábu Bohdan Bondar.
Mluvčí generálního štábu ukrajinské armády Vladyslav Selezňov listu Ukrajinska pravda řekl, že mezi oběťmi je šest žen. Na místě neštěstí podle agentury Unian pracují ukrajinští kriminalisté.
Zdroj: ČTK
Na krveprolití u Volnovachy v mimořádném provolání k národu reagoval i prezident Petro Porošenko, který útok přirovnal k teroristické akci islamistů proti francouzskému týdeníku Charlie Hebdo. "Paříž a Volnovacha jsou události stejného řádu. Civilizovaný svět se musí spojit v boji s terorismem," konstatoval.
"Strašná tragédie u Volnovachy patří k událostem, které i v dnešních podmínkách šokují svou krutostí. Teroristé záměrně zavraždili pokojné cestující včetně čtrnáctileté dívky," řekl prezident.
Porošenko oznámil, že ve středu podepíše dekret o nové mobilizační akci, už čtvrté od dubnového zahájení proruského povstání v Donbasu.
Komunikační spojení s povstaleckými zónami bude i nadále omezeno a armáda může počítat s posilami. "Každodenně dostává stovky zbraní a nové nebo opravené bojové techniky. Za dobu od pozastavení bojových operací jsme znásobili své síly," řekl Porošenko.
Na doněckém letišti spadla věž řízení letového provozu
Boje na východě Ukrajiny přitvrdily už během víkendu, v úterý ale ještě zesílily a nepotvrzené zprávy mluví o velmi silné ruské ofenzivě. Boje se vedou především o doněcké letiště.
"Jeden voják byl během uplynulých 24 hodin zabit a dalších deset raněno," informoval v úterý ukrajinský armádní mluvčí Andrij Lysenko během pravidelné tiskové konference v Kyjevě.
"Vystupňování nepřátelství v posledních dnech a snahy posunout demarkační linii ukazují, že ruští vojáci a teroristé vsadili na taktiku stupňování napětí na Donbasu," prohlásil. Slovem "teroristé" označuje Kyjev separatisty.
V hlavní povstalecké baště, Doněcku, podle úřadů zahynuli v noci na úterý dva civilisté a další tři utrpěli zranění při dělostřeleckém ostřelování. Další civilista se stal obětí palby v úterý ráno ve vsi Maloorlivka asi 30 kilometrů severovýchodně od Doněcka.
Na doněckém letišti, o které obě strany už delší dobu bojují, se zhroutila věž řízení letového provozu.
Ruské úřady v úterý oznámily, že ostřelování obytných čtvrtí Doněcka a dalších povstaleckých měst ukrajinskými vládními vojsky začínají vyšetřovat jako "genocidu ruskojazyčného obyvatelstva". Ukrajinská palba si prý jen v posledních dnech vyžádala na 40 obětí.
Kyjev již dříve podobné kroky Moskvy odmítal jako ruskou propagandu a připomínal, že pravomoci ruských úřadů na Ukrajinu nesahají.
"Vypadá naprosto cynicky, že celý svět tak jednomyslně zareagoval na tragédii ve Francii (teroristický útok proti redakci Charlie Hebdo), ale lhostejně si nevšímá barbarštějších zločinů, které ukrajinský režim páchá v Donbasu," uvedl mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin.
Šéf ukrajinské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Ertugrul Apakan v úterý novinářům ve Vídni řekl, že za posledních 24 hodin se situace ve východoukrajinském Donbasu výrazně zhoršila, zejména v zóně kolem doněckého letiště.
"Zprávy o incidentech přicházejí i z jiných míst, obě strany musí projevit maximální zdrženlivost," řekl turecký diplomat.
Podle pozorovatelské mise OBSE dochází na východě Ukrajiny každý den k desítkám případů porušování příměří. I tyto zprávy potvrzují, že nejvážnější situace je v okolí letiště v Doněcku, které drží ukrajinská armáda. V pondělí OBSE zaznamenala v Donbasu přes sto přestřelek, 66 z nich přímo na letišti nebo v jeho okolí.
Uklidnění vyostřené situace měla v úterý napomoci i schůzka pozorovatelů OBSE s vedením samozvané Doněcké lidové republiky. Podle jednoho z vůdců doněckých separatistů Denise Pušilina chce OBSE podniknout "mimořádné kroky" k uvolnění napětí. Jaké to jsou, povstalecký předák neuvedl.
V Berlíně se zároveň konají mírové rozhovory mezi ministry zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska.
Rozhovory měly ukázat, zda bude možné uspořádat summit o řešení ukrajinské krize, o jehož svolání usiluje kazašský prezident Nursultan Nazarbajev.
Podle německého ministra zahraničí zatím předpoklady pro setkání nebyly splněny a je třeba na nich dále pracovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist