Francouzi očekávali, že se to dříve či později stane. Že se radikální islamisté budou chtít Francii za něco pomstít, píše deník Aktuálně.cz.
Vláda, rozvědka i média informují často o tom, jak v zemi roste počet muslimů zpracovaných fanatickou ideologií islamistů na internetu či jinde.
Do Sýrie a Iráku odešlo bojovat za Islámský stát přes tisíc Francouzů, nejvíce ze všech evropských zemí.
Rekruti nepocházejí jen z chudých a neutěšených přistěhovaleckých předměstí - banlieues, ale i ze středostavovských rodin, a dokonce jde často o rodilé "bílé" Francouze, kteří konvertovali.
Loni policie několikrát zasahovala proti buňkám extremistů, naposledy v prosinci zatýkala v Toulouse a v okolí Paříže. Ale zabránit v dnešní době dvěma lidem, aby si sehnali zbraně a šli střílet na cíl, který si vyberou a který není speciálně chráněn, prostě není stoprocentně možné, jak se znovu a znovu ukazuje.
Masakr, jaký Francie nezažila
Sedmý leden 2015 bude pro Francii tím, čím je pro Velkou Británii sedmý červenec 2005, kdy v Londýně při útocích sebevražedných atentátníků zemřelo v metru a autobuse 52 lidí. Nebo pro Španělsko 11. březen 2004, v Madridu tehdy nálože usmrtily ve vlacích 191 osob.
"Jsem momentálně v zahraničí mimo Francii, ale samozřejmě jsem z toho v naprostém šoku," řekl Aktuálně.cz francouzský bohemista, profesor Xavier Galmiche, autor monografie o básníkovi Vladimíru Holanovi.
Takový masakr Francie ještě nezažila, přestože útoky muslimských extremistů začaly už v polovině devadesátých let, v době občanské války v Alžírsku.
"Časopis asi nějakým způsobem bude pokračovat, ale bude to těžké. Přišli o nejlepší, nejznámější lidi. Hlavní tvůrce. Ti teroristé údajně měli jmenný seznam a dopředu si zjišťovali, kdo je kdo. Byl to cílený útok na konkrétní lidi. Ne jako třeba v minulosti atentáty v metru, kdy to prostě náhodně chytil ten, kdo tam zrovna byl," řekla Aktuálně.cz kunsthistorička českého původu žijící v Paříži Markéta Treinhardtová.
Nejmladší z údajných pařížských útočníků se sám vzdal policii. Vinu popírá – čtěte ZDE
Paříž ovládl hon na útočníky. V ulicích je znát napětí, ale město žije dál – čtěte ZDE
Francie má největší muslimskou populaci v Evropě. Komunita čítá přes šest milionů lidí. Extremistů ochotných vraždit je mezi nimi sice velmi málo, ale pro rozvědku a policii je stále složitější je podchytit.
Pryč je doba teroristických organizací, které někdo seshora naplánoval a přihlásil se k nim. Dnes útočí často takzvaní osamělí vlci, kteří nepatří přímo k nějaké organizaci, pouze se inspirují ideologií a myšlenkami.
Podle prvních zpráv střelci z redakce Charlie Hebdo mluvili bezchybně francouzsky a byli dobře vycvičení. Žádní amatéři. To může naznačovat, že prošli výcvikem v Sýrii nebo na jiném místě, kde džihádisté mají možnost zakládat své tábory.
Pozdě večer to informace francouzské policie víceméně potvrdily. Stříleli zřejmě francouzští občané alžírského původu, kteří žijí v Paříži a v minulosti se podíleli na vytváření islamistických ozbrojených skupin. Bratři Said a Chérif Kouachiové.
Venku se cvičí, doma zabíjejí?
"Většina z teroristů, kteří zaútočili v minulosti na Západě, byla nějakým způsobem zapojena aktivně do válek ve jménu džihádu. Zkušenosti, které nasbírali, jim pomohly doma zabíjet a naučili se také používat, nebo dokonce vyrábět bomby. Stopy velké části z nich je nemožné sledovat, a ačkoliv zdaleka ne všichni budou doma útočit, bude velmi těžké zabránit v tom těm, kteří chtějí zabíjet.
Klíčovým prvkem při zajištění bezpečnosti musí být výzvědná činnost, prevence, shromažďování informací o podezřelých lidech. Je to v současnosti absolutně největší výzva pro evropské výzvědné služby," řekl Aktuálně.cz Richard Kemp, bývalý velitel britských sil v Afghánistánu a později člen Společného zpravodajského výboru, který ve Velké Británii koordinuje vojenskou, bezpečnostní a protiteroristickou strategii.
Profil typického teroristy už neexistuje
Francouzská média v loňském roce zveřejnila několik případů, které ukazují, jak daleko propaganda islamistů postoupila. Na videozáznamech s vraždami rukojmích v Sýrii se například objevil dvaadvacetiletý Maxime Hauchard. Muž, který až v sedmnácti konvertoval k islámu, když ho zaujala videa na internetu.
Dalším "slavným" francouzským džihádistou je Michel dos Santos, který rovněž bojuje v řadách Islámského státu v Sýrii. Je to sice přistěhovalec, ale syn portugalských katolíků.
Pařížský analytik a specialista na islám a Blízký východ Gian Marco Liuni soudí, že už neexistuje něco jako typický profil teroristy. Pocházejí z různého prostředí, z různých sociálních skupin, mají různé motivace.
"Džihádismus je největší hrozba, které budeme v následujících letech čelit," řekl ještě před střelbou v redakci Charlie Hebdo francouzský premiér Manuel Valls.
Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro Aktuálně.cz na konci minulého roku přiznal, že vzestup džihádismu v souvislosti se Sýrií a Islámským státem evropské politiky, včetně těch francouzských, zaskočil.
"Prostě vyvstalo nám před očima něco, co jsme si nedovedli představit. Francouzi netušili, že budou odcházet tisíce mladých mužů do Sýrie a že čtvrtina jich bude z křesťanských rodin," řekl tehdy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist