Francouzští novináři si nyní kladou otázku, kdo může být další, řekla pro Hospodářské noviny Francoise Ponsová, francouzská novinářka na volné noze a prezidentka novinářské organizace Club Grande Europe ve Francii.

Všechny redakce nyní v Paříži zvyšují svoje bezpečnostní opatření. "Věděli jsme, že jsme (Francie) možným prvním terčem útoku, ale v normálním životě na to nemyslíme. Jsme v šoku, ale nejsme překvapeni," řekla Ponsová v první reakci na útok na satirický časopis Charlie Hebdo, při němž bylo zabito nejméně 11 lidí.

O motivech útočníků není nic známo, ale všeobecně se předpokládá, že útok souvisí s protiislámskými karikaturami, kterými se časopis proslavil a kvůli nimž mu útočníci zapálili redakci v roce 2011.

Ohroženi jsou nyní podle ní především karikaturisté. Ale všichni ostatní novináři si ve Francii nyní kladou otázku, co bude dál. Podle ní policie oznámila, že na Charlie Hebdo už bylo předtím několik pokusů o útok a až ten dnešní se vydařil. "Už tak máme zvýšená bezpečnostní opatření v zemi, ale tohle je ještě posílí," řekla k očekávaným opatřením vlády. "Doufám, že nebudou hrozit dalším novinářům," dodala.

"Charlie Hebdo má nezaměnitelný styl a vyčnívá z řady francouzských publikací," řekla Ponsová. Číst je, to je opravdu velká zábava, i když si často hrají s ohněm."

Už po předchozích hrozbách a útoku zápalnými bombami po karikaturách proroka Mohameda se ale podle Ponsové jeho novináři nenechali ovlivnit a pokračovali ve stejném duchu v satirických článcích a karikaturách zesměšňujících nejen islám, ale celý veřejný život.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.