Francouzští novináři si nyní kladou otázku, kdo může být další, řekla pro Hospodářské noviny Francoise Ponsová, francouzská novinářka na volné noze a prezidentka novinářské organizace Club Grande Europe ve Francii.

Všechny redakce nyní v Paříži zvyšují svoje bezpečnostní opatření. "Věděli jsme, že jsme (Francie) možným prvním terčem útoku, ale v normálním životě na to nemyslíme. Jsme v šoku, ale nejsme překvapeni," řekla Ponsová v první reakci na útok na satirický časopis Charlie Hebdo, při němž bylo zabito nejméně 11 lidí.

O motivech útočníků není nic známo, ale všeobecně se předpokládá, že útok souvisí s protiislámskými karikaturami, kterými se časopis proslavil a kvůli nimž mu útočníci zapálili redakci v roce 2011.

Ohroženi jsou nyní podle ní především karikaturisté. Ale všichni ostatní novináři si ve Francii nyní kladou otázku, co bude dál. Podle ní policie oznámila, že na Charlie Hebdo už bylo předtím několik pokusů o útok a až ten dnešní se vydařil. "Už tak máme zvýšená bezpečnostní opatření v zemi, ale tohle je ještě posílí," řekla k očekávaným opatřením vlády. "Doufám, že nebudou hrozit dalším novinářům," dodala.

"Charlie Hebdo má nezaměnitelný styl a vyčnívá z řady francouzských publikací," řekla Ponsová. Číst je, to je opravdu velká zábava, i když si často hrají s ohněm."

Už po předchozích hrozbách a útoku zápalnými bombami po karikaturách proroka Mohameda se ale podle Ponsové jeho novináři nenechali ovlivnit a pokračovali ve stejném duchu v satirických článcích a karikaturách zesměšňujících nejen islám, ale celý veřejný život.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se