V pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo se ve středu střílelo. Podle informací deníku Le Monde zemřelo 12 lidí. Mezi mrtvými jsou dva policisté. Generální prokurátor François Molins uvedl, že 11 lidí je zraněných, čtyři z nich jsou v kritickém stavu.

Útočníci z místa činu uprchli.

Útočníky jsou podle mluvčího policie Rocca Contenta tři muži vyzbrojení mimo jiné útočnou puškou kalašnikov. Do redakce vešli v 11:30. Nejprve zastřelili na vrátnici jednoho ze dvou lidí, kteří tam byli, poté pronikli do druhého patra, kde na redakční poradě zastřelili dalších deset lidí, z toho osm redaktorů. Jednou z obětí byl policista, který sloužil jako osobní stráž jednoho z vedoucích redaktorů, dále jeden návštěvník.

"Stříleli na každého, byl to skutečný masakr," řekl deníku Libération mluvčí redakce. "Někteří lidé se ukryli na střeše," dodal.

Rozhlasová stanice France Info mluvila mimo jiné s novináři, kteří pracují ve stejné budově, v níž sídlí Charlie Hebdo. "Slyšeli jsme křik z ulice," popsal Benoit Bringer. "Viděli jsme muže v kapucích s kalašnikovy, jak vstoupili do budovy. Zavolali jsme policii. Po několika minutách jsme slyšeli hlasitou střelbu," doplnil.

"Po asi 10 minutách jsme viděli dva ozbrojené muže, jak vyšli na ulici. Tři policisté přijeli na kolech," řekl dále Bringer. "Na ulici se hodně křičelo a znovu střílelo." Při úniku v autě značky Citroën černé barvy narazili pachatelé na policisty, s nimiž se dostali do přestřelky. Po cestě poté nejprve zranili a pak chladnokrevně zastřelili dalšího člena policejní hlídky.

Při útěku ulicemi Paříže narazili do jiného auta, jehož řidička se zranila. Vozidlo útočníků se podle všeho stalo nepojízdným, a tak se zmocnili jiného auta značky Renault Clio šedé barvy.

Francouzský server Metronews ve středu večer uvedl, že policie údajně zná totožnost všech tří pachatelů. Dva z útočníků mají mít francouzskou státní příslušnost. Jeden z podezřelých se nicméně v noci vzdal policii. Podle jmen kolujících na internetu jde ve všech případech o osoby arabského původu.  France TV zveřejnila na svém webu záznam útoku natočený z blízké budovy. Na videu jsou slyšet výstřely a výkřiky "Allahu Akbar".

Policie prý v poslední době zaznamenala několik výhrůžek redakci magazínu i dalším médiím.

Podle prezidenta Hollanda není pochyb o tom, že šlo o teroristický útok. "Nikdo nemůže útočit na svobodu," řekla hlava státu s tím, že Francie najde lidi zodpovědné za útok. Hollande svolal mimořádné zasedání vlády. Podle deníku Le Monde jsou nyní všechny pařížské redakce pod policejní ochranou. Hollande přiznal, že v "posledních týdnech policie zmařila několik teroristických útoků".

Atentát na redakci je vůbec největším teroristickým útokem ve Francii od roku 1995. Ten provedla alžírská Ozbrojená islámská skupina. Tehdy zemřelo na stanici příměstské dopravy Saint Michel v Paříži osm lidí a 117 bylo zraněno.

Týdeník Charlie Hebdo je znám především tím, že dříve zveřejnil karikatury proroka Mohameda. Zatím však není jasné, zda s tím středeční útok souvisí.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
13:45
Stav šéfredaktora listu je neznámý

Prozatím není jasné, jak je na tom šéfredaktor Stéphane Charbonnier, přezdívaný Charb a karikaturista Jean Cabut, který v minulosti také nakreslil karikatury proroka Mohameda. Podle deníku Le Monde byli oba vážně raněni, server Le Point ale uvádí, že na následky svých ranění zemřeli. Právě pod dohledem Charbonniera magazín přetiskl karikatury Mohameda. Charbonnierovi již několikrát neznámí lidé vyhrožovali smrtí a byl pod policejní ochranou.

Mrtvý je údajně i policista, který měl Cabuta chránit.

13:47
Jsme v šoku, ale nejsme překvapeni, říká novinářka

"Věděli jsme, že jsme (Francie) možným prvním terčem útoku, ale v normálním životě na to nemyslíme. Jsme v šoku, ale nejsme překvapeni," řekla pro HN novinářka Francois Ponsová v první reakci na útok na satirický časopis Charlie Hebdo. Více čtěte zde.

13:49
Bílé auto a dvě siluety

"Bezprostředně poté (po útoku) jsme viděli bílé auto jedoucí rychlostí 200 km za hodinu, zdálo se mi, že to byla dvěstěpětka. Vše se stalo velmi rychle, ale v autě jsem rozeznal dvě siluety, střílely za sebou," řekl deníku Le Figaro Éric Meguira, ředitel společnosti sídlící poblíž.

13:49
Počet mrtvých vzrostl na 12 lidí
13:56
Útok proti svobodě projevu

"Je to barbarský čin," uvedl Christophe Deloire, šéf Reportérů bez hranic. "K takovým věcem může dojít v Pákistánu nebo v Somálsku, ale ve Francii? Je to útok proti svobodě projevu, proti našim svobodám. Můžeme se obávat i opakování podobného násilí,“ dodal.

13:57
Podpora týdeníku na sociálních sítích

 

13:58
Školy byly evakuovány

Podle deníku Le Monde byly evakuovány všechny děti ze škol v 11. pařížském obvodu.

14:01
Mluvčí policie popsal útočníky jako teroristy
14:02
Auto útočníků už se našlo

Útočníci jsou stále na útěku. Jejich auto bylo nalezeno v Pantinu na předměstí Paříže. Identita útočníků či případná příslušnost k nějaké organizaci není známá, píše Le Monde.

14:03
V redakci byl právě "press day"

Podle francouzských médií bylo zrovna v redakci editoriální setkání, na němž byla většina "významnějších" pracovníků týdeníku. Podle dosavadních informací zemřelo 10 novinářů a dva policisté.

14:06
Útočníci prý novináře oslovili jmény, než začali střílet
14:08
Bělobrádek: Pařížský teroristický čin je hnus
14:15
Mezi mrtvými jsou prý i čtyři kreslíři
14:26
Charlie Hebdo má obálku s Houellebecqem žertujícím o islámu

Týdeník Charlie Hebdo vyšel ve středu s obálkou, kde je karikatura spisovatele Michela Houellebecqa související s jeho čerstvě vydanou knihou Soumission (Podrobení) o budoucnosti v islamizované Francii. Kresba ukazuje podroušeného romanopisce s nápisem "Předpovědi kouzelníka Houellebecqa", kde fiktivní autor žertuje, že letos přijde o všechny zuby a v roce 2022 bude slavit ramadán.

14:30
Policie potvrdila úmrtí čtyř kreslířů

Podle deníku Le Monde policie potvrdila, že při útoku zemřeli kreslíři Charb, Cabu, Wolinski a Tignous.

14:32
Džihádisté před branami Evropy

Na problém, kdy islamisté rekrutují své členy i z řad Evropanů, upozorňovaly HN již loni v listopadu. "24. května letošního roku se před budovou židovského muzea v Bruselu objevil muž středních let v tmavé kšiltovce a sportovní bundě. Vešel dovnitř, vybalil ze zavazadla automatickou zbraň - později se ukázalo, že je to samopal Kalašnikov - a zahájil palbu." Více zde.

14:35
Merkelová: Není to útok jen na občany Francie, ale i na svobodu tisku a projevu

Německá kancléřka Angela Merkelová: "Jsem šokována ze zpráv o zlovolných útocích na redakci týdeníku v Paříži. Chtěla bych vyjádřit Francii naši podporu."

14:38
Britský premiér Cameron: Vraždy v Paříži jsou odporné
14:41
Sobotka: Je třeba nepolevit v boji proti terorismu

K událostem v Paříži se vyjádřil český premiér Bohuslav Sobotka: "Jsem hluboce zarmoucen zprávami z Paříže o teroristickém útokuBohuslav Sobotka sestavuje tým, který by byl schopný čelit tlaku Andreje Babiše. proti redakci časopisu Charlie Hebdo. Přestože zatím neznáme úplné detaily, jako premiér ČR plně odsuzuji jakýkoliv akt terorismu a násilí páchaného na nevinných lidech. Za vládu ČR bych chtěl vyjádřit soustrast a podporu rodinám obětí a solidaritu francouzské vládě. Teroristický útok v Paříži jasně ukazuje, že je třeba nepolevit v mezinárodním úsilí a spolupráci zemí v boji proti terorismu."

14:46
Večer bude v Paříži průvod na podporu svobody tisku

Na 19:00 se na pařížském Place de la République chystá protestní průvod na podporu svobody tisku a projevu.

14:48
Ministerstvo zahraničí: Chování útočníků je projevem nepřátelství vůči svobodě slova

Česká republika ústy ministerstva zahraničí kategoricky odsoudila "vražedný, teroristický útok" na redakci Charlie Hebdo.

"Zcela nepřijatelné chování útočníků představuje nejhrubější neúctu k lidským životům, současně je projevem nepřátelství vůči svobodě slova, k níž se Česká republika hlásí. Česká republika sdílí s Francouzskou republikou přesvědčení o nutnosti boje s terorismem ve všech jeho podobách. Zároveň chce vyjádřit upřímnou soustrast rodinám obětí, zraněným přeje brzké uzdravení a doufá v brzké dopadení útočníků," uvedlo ministerstvo.

14:53
Francouzská ministryně spravedlnosti Christiane Taubira na místě útoku

 

14:53
Brutální útok na evropskou otevřenost

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery: "Brutální útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo je brutálním útokem na evropskou otevřenost. Tedy i na nás všechny. Vražda francouzských novinářů bude nepochybně historickým předělem v boji s terorismem, kterému západní svět čelí." Více zde.

14:56
Americký velvyslanec v ČR: Pero je mocnější než meč
15:00
Prezident Zeman: Jsem rozhořčen tímto krvavým zločinem

Prezident České republiky Miloš Zeman zaslal kondolenční telegram prezidentovi Francie Françoisi Hollandovi v souvislosti s útokem v Paříži. "S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o teroristickém útoku na pařížskou redakci týdeníku Charlie Hebdo. Jsem rozhořčen tímto krvavým zločinem, který si dosud vyžádal dvanáct lidských životů a který vnímám jako výpad proti svobodě slova a základním hodnotám, na nichž stojí evropská společnost.

Vážený pane prezidente, dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí."

15:10
Evropané marně hledají odpověď na radikální islám

Šéf zahraniční rubriky HN Martin Ehl: "Vraždění v Paříži si žádá nesmlouvavou, ale nikoli hysterickou reakci. A vyvolává mezi voliči otázky, na které evropští lídři zatím odpovědět neuměli." Více zde.

15:14
Šéf EK Juncker: Jsem hluboce šokován

"Jsem silně šokován útokem v Charlie Hebdo. Vyjadřuji svou nejhlubší solidaritu s Francií," komentuje tragédii v Paříži šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

15:26
Osm lidí je zraněných, čtyři vážně

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl, že osm lidí je zraněných, z toho čtyři vážně.

15:37
Paříž hlídají vojáci

Na řadu míst v Paříži přijeli policisté a vojáci. Mimo jiné hlídkují před Eiffelovou věží či novinovými redakcemi.

15:44
Česku podle BIS teď nic nehrozí

Bezpečnostní informační služba nemá od zdrojů v terénu informaci, podle které by Česku hrozilo okamžité nebezpečí.

15:48
V Dánsku také zvyšují bezpečnostní opatření

Ochranu redakcí zvýšily i dánské noviny Jyllands-Posten. Ty před 10 lety zveřejnily kontroverzní karikatury proroka Mohameda.

15:58
Babiš: Nebezpečí islámu nesmíme v Evropě podceňovat

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO): "To, co se stalo v Paříži, je nelidský, barbarský útok proti lidem, kteří se nijak nemohli bránit. Je to útok na hodnoty demokracie a důkaz toho, že nebezpečí islámského terorismu nesmíme v Evropě podceňovat. Je jasné, že radikální islám se stává i naším problémem. Jsme součástí Evropské unie a svobodného světa."

16:01
Obama nabídl pomoc při pronásledování zločinců

Světoví státníci včetně amerického prezidenta Baracka Obamy a ruské hlavy státu Vladimira Putina ostře odsoudili dnešní teroristický útok.

Německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér David Cameron označili čin za útok na svobodu médií. Tvrdá slova na adresu střelců, kteří údajně provolávali islámská hesla, použila rovněž Liga arabských států či prominentní islámská univerzita al-Azhar.

Šéf Bílého domu vyjádřil Francouzům svou účast po "hrůzné střelbě" a prohlásil, že Francie i Paříž budou schopny přestát "nenávistné vize těchto zabijáků". Obama zároveň Francii, kterou označil za nejstaršího spojence USA, nabídl americkou pomoc při pronásledování a potrestání zločinců zodpovědných za masakr. Mluvčí Bílého domu předtím prohlásil, že americké bezpečnostní úřady již úzce spolupracují s francouzskou stranou na dopadení atentátníků, kteří jsou stále na útěku.

16:10
Svědkyně: Útočníci se hlásili k al-Káidě

Atentátníci, kteří přepadli pařížskou redakci Charlie Hebdo, se údajně hlásili k teroristické síti al-Káida v Jemenu. Tvrdí to jedna z pracovnic redakce, kterou citují francouzská média. Ilustrátorka, která je známá pod zkratkou Coco, narazila na dva útočníky před vstupem do budovy, kde sídlí redakce, když šla pro svou dceru do školky. Pod pohrůžkou ozbrojenců prý vyťukala elektronický kód umožňující vstup do domu.

"Brutálně vyhrožovali, chtěli vstoupit, jít nahoru. Vyťukala jsem kód," citoval list Humanité ilustrátorku. Útok podle ní trval asi pět minut, během kterých se žena schovala pod kancelářský stůl. "Mluvili velmi dobře francouzsky a hlásili se k al-Káidě," prohlásila Coco.

16:16
Mezi mrtvými je i Bernard Maris

Agentura AFP zveřejnila jméno další oběti. Zemřel také ekonom a spolumajitel listu Bernard Maris.

16:22
Randák: Útok mě nepřekvapil

"Teroristický útok na redakci týdeníku Charlie Hebdo je strašný, ale nepřekvapil mě. Byla to jen otázka času, kdy a kde to přijde," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý šéf české zahraniční rozvědky Karel Randák.

16:24
MAPA: Útok se stal nedaleko katedrály Notre Dame

16:32
Večer se budou lidé scházet

V řadě francouzských měst se na večer plánují shromáždění.

16:36
Karikaturista David Pope vzpomíná kresbou

Autor politických karikatur pro australské The Canberra Times David Pope: "Nemohu spát, myslím na své francouzské kolegy, jejich rodiny a blízké..."

16:51
Minuta ticha v redakci Le Parisien
17:07
Web týdeníku nefunguje

Po rozkliknutí stránek týdeníku Charlie Hebdo se zobrazí nápis JE SUIS CHARLIE. Tímto heslem lidé po celém světě vyjadřují podporu.

17:17
Vlajky jsou na půl žerdi

Vlajky na oficiálním sídle francouzského prezidenta jsou stažené na půl žerdi.

17:41
Reportáž: V ulicích je znát napětí, ale město žije dál

Šéf zahraniční rubriky HN Martin Ehl:
"V ulicích Paříže probíhá hon na pachatele útoku na redakci listu Charlie Hebdo, do ulic vyrazila armáda a úřady zvýšily stupeň protiteroristického nebezpečí." Více zde.

 

17:49
Kondolence královny Alžběty II.

Svoji kondolenci rodinám mrtvých a zraněných zaslala také britská královna Alžběta II.

17:52
Útočníci si vstup do budovy vynutili výhružkami

Francouzský deník L'Humanite zveřejnil svědectví designérky Corinne Reyové, která prý pustila do budovy redakce dva ozbrojené muže poté, co jí vyhrožovali.

18:11
Radio France, Le Monde a France Télévisions slibují podporu

Radio France, list Le Monde a France Télévisions vydaly prohlášení, ve kterém slibují poskytnout týdeníku Charlie Hebdo zaměstnance i další podporu, aby mohl "dále žít".

Vyzvaly všechna ostatní francouzská média, aby udělala totéž, a bránila tak svobodu slova.

18:14
Pan Ki-mun: Jde o útok na demokracii

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil útok na Charlie Hebdo za útok na demokracii a svobodu slova.

19:14
11 zraněných, 4 z nich vážně

Zraněných je podle generálního prokurátora jedenáct, čtyři z nich jsou v kritickém stavu.

19:27
Demonstrace na podporu svobody slova v Paříži
19:40
Komentář: Rozšíření protiislámského bitevního pole

Komentátor HN David Klimeš:

"Co se stalo v Paříži, je nové rozměrem šílenosti, nikoliv šíleností samotnou. Než autoritativně mluvit o nepochybném historickém předělu, je mnohem lepší zdůrazňovat potřebu nesmlouvavé, ne hysterické reakce." Více zde.

19:45
Minuta ticha v AFP

Minutu ticha k uctění památky obětí útoku na list Charlie Hebdo drželi i pracovníci francouzské agentury AFP.

20:00
Na útok reagují i světoví karikaturisté

Server BuzzFeed sesumarizoval, jak na středeční útok reagovalo 21 světových karikaturistů. Více zde.

20:12
Francouzský prezident vyhlásil národní smutek

Francouzský prezident François Hollande vyhlásil na čtvrtek národní smutek.

20:15
Ministři zahraničí EU se budou zabývat bojem proti terorismu

Bojem proti terorismu se po útoku na pařížské sídlo týdeníku Charlie Hebdo budou na své příští schůzce zabývat ministři zahraničí zemí Evropské unie.

Ve středu to oznámila vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová.

"EU zůstává sjednocená v boji proti každé formě terorismu," řekla šéfka unijní diplomacie. "Svoboda tisku je základní právo a my si těmito útoky nenecháme nijak oslabovat naše hodnoty," dodala.

Ministři zahraničí členských zemí evropské osmadvacítky se sejdou 19. ledna v Bruselu.

20:25
Pietních shromáždění se účastní desítky tisíc lidí

Pietních shromáždění ve francouzských městech se účastní desetitisíce lidí.

Více než 10 000 osob vyšlo do ulic Lyonu na jihovýchodě země, přibližně stejné množství lidí bylo také v Toulouse v jihozápadní Francii. V metropoli Paříži se nedaleko místa útoku shromáždilo přes 5000 lidí.

Pietní shromáždění v Nantes. FOTO: Reuters

20:35
DVTV: Šéf muslimů v ČR útok odsuzuje

20:40
"Je suis Charlie" v češtině

Na webu listu Charlie Hebdo lze stáhnout pdf soubor s překlady motta "Je suis Charlie", kterým lidé po celém světě vyjadřují solidaritu s redakcí, v různých jazycích včetně češtiny, ale také arabštiny.

20:45
Pietní shromáždění ve světě

Pietní akce se konají i mimo Francii, například v Londýně, kde lidé také zpívají francouzskou národní hymnu.

20:47
Hollande: Nic nás nesmí rozdělit

"Naší nejlepší zbraní je jednota. Nic nás nemůže a nesmí rozdělit," prohlásil francouzský prezident Hollande v projevu k národu vysílaném v přímém televizním přenosu.

20:52
Útočníci chtěli zlikvidovat šéfredaktora

Útok na redakci týdeníku Charlie Hebdo byl náplanovanou akcí, kterou provedli dobře vycvičení útočníci. Jejich cílem bylo zlikvidovat šéfredaktora listu Stéphana Charbonniera, přezdívaného Charb.

"Šli po něm. Už dopředu to věděli," citoval deník Libération policejní zdroj, podle kterého útočníci vtrhli do zasedací místnosti v okamžiku redakční porady.

"Křičeli: Kde je Charb? Kde je Charb?" dodal list.

21:15
Čeští karikaturisté: Satira je potřeba navzdory šílencům

Humor a satira budou ve světě přítomny navzdory nenávisti některých lidí ke všemu svobodnému a nezávislému, uvedli v reakci na útok čeští karikaturisté.

"Ať byl tento čin motivován čímkoli, byl naprosto zbytečný a zaslouží si jenom opovržení, protože humor a satira zde bude stále, navzdory frustrovaným šílencům s vymytými mozky, hnaným zoufalou nenávistí ke všemu svobodnému a nezávislému," řekl předseda České unie karikaturistů Radovan Rakus.

Dodal, že zbabělý útok ozbrojených teroristů na redakci časopisu pobouřil všechny členy České unie karikaturistů.

"Tímto bychom chtěli dát najevo svoji solidaritu i účast s kolegy - oběťmi tohoto bezprecedentního aktu násilí," uvedl.

21:20
"Lvi islámu pomstili Proroka"

"Lvi islámu pomstili našeho Proroka," uvedl bojovník Islámského státu Abú Musáb. Islámští bojovníci mají podle něj z výsledku útoku radost.

21:30
Policie zná totožnost pachatelů

Francouzská policie údajně již zná jména všech tří pachatelů útoku, uvedl francouzský server Metronews.

Dva z útočníků mají mít francouzskou státní příslušnost. Podle jmen kolujících na internetu jde ve všech případech o osoby arabského původu.

21:45
Policie pátrá po třech mužích arabského původu

Policie podle neoficiálních informací vyhlásila pátrání po 34letém Saidu Kouachim, 32letém Chérifu Kouachim a 18letém Hamydu Mouradovi.

Zatímco bratři Kouachiové se narodili v Paříži, o Mouradovi není tento údaj znám. Oficiálně je označen za osobu bez domova.

Předpokládá se, že trojice se stále nachází na francouzském území a že se pohybuje v šedém voze značky Renault Clio, který uloupila ještě v Paříži.

Jméno Chérifa Kouachiho kolovalo v předchozích letech na francouzských zpravodajských serverech v souvislosti s trestních stíháním osob spojených s radikálním islámem a náborovou sítí pro zájemce o zařazení mezi islamistické bojovníky na Blízkém východě.

22:09
Policie údajně lokalizovala trojici podezřelých

Francouzská policie údajně lokalizovala tři muže podezřelé z útoku. Informoval o tom server francouzského listu Libération.

22:18
Pátrání se soustředí do 10. pařížského obvodu a Remeše

Bratři Kouachiové pocházejí z 10. pařížského obvodu, Mourad podle informace televize TF1 z Remeše.

Podle Metronews chodí Mourad do maturitního ročníku na tamějším gymnáziu.

Do těchto dvou oblastí se proto také podle všeho soustředí policejní pátrání.

22:32
Libération dementoval zprávu o zadržení podezřelých

V médiích se ve 22:05 objevila zpráva, že policie podezřelé zadržela. List Libération ji ale později dementoval a upřesnil, že policisté trojici mužů pouze "lokalizovali".

22:33
Guardian píše, že podezřelé zatkli, ministr to popírá

Guardian nyní s odvoláním na svého zpravodaje v Paříži a informace mluvčího francouzské policie opět informuje o zatčení podezřelých.

Francouzské ministerstvo vnitra však tuto informaci popírá.

22:42
Paříž nyní sleduje celý svět
22:56
Policie prý měla o útočnících informace

Francouzská policie měla z minulosti informace o všech třech zločincích, kteří jsou pravděpodobně odpovědní za útok.

Oznámila to francouzská televizní stanice BFM TV.

Tři podezřelé osoby se v letech 2003-2005 podílely na verbování dobrovolníků do řad islamistických oddílů, uvedla BFM TV.

Byli rovněž podezřelí, že se v roce 2010 zapojili do přípravy plánu na osvobození několika teroristů, kteří byli po roce 1995 ve Francii odsouzeni k dlouholetým trestům. Pokus o jejich útěk z vězení se tehdy nezdařil.

23:01
Policie pročesává čtvrť v Remeši

Policie pročesává čtvrť Croix-Rouge v Remeši,  přelétávají nad ní helikoptéry, informuje server Metronews.

Remeš leží zhruba 80 kilometrů severovýchodně od Paříže.

23:22
V Remeši se k akci chystá speciální jednotka

O tom, že by útočníci mohli být v Remeši, informuje i týdeník Le Point. K akci se tam prý chystá speciální jednotka RAID.

23:36
Dánský list přetiskne kontroverzní kresby

Šéfredaktorka deníku Berlingske Lisbeth Knudsenová řekla, že otištění karikatur není protestem. "Otiskneme je jako ukázku toho, jaký časopis byl postižen touto hroznou událostí," řekla Knudsenová agentuře BNB.

23:45
Francouzská policie se připravuje k zásahu

Francouzské policejní komando se údajně připravuje k útoku na dvojici teroristů. Předpokládaní atentátníci bratři Said a Chérif Kouachiové se podle pařížských médií ukrývají v Remeši na severovýchodě Francie.

23:58
Policie se chystá na úder

"Buď se jim podaří uprchnout, nebo vypukne střelba," řekl agentuře AFP jeden z policistů, který je příslušníkem zásahové jednotky. Vyzval přihlížející novináře, aby dbali co nejvyšší bezpečnosti.

00:04
Jeden z údajných pachatelů pařížského útoku byl ve Francii souzen

Chérif Kouachi dostal v roce 2008 nepodmíněný trest 18 měsíců za verbování islamistických bojovníků pro oddíly extremistů operující v Iráku. Oznámil to ve středu francouzský tisk.

00:29
Přímo z Remeše
00:58
Zvrat v policejní akci v Remeši

Francouzské policejní komando se stahuje od obklíčené budovy.

01:10
Živé vysílání k aktuálnímu dění ve Francii

Živé vysílání k aktuálnímu dění ve Francii

05:12
Jeden z podezřelých se vzdal policii

Hamyd Mourad, nejmladší z trojice údajných pachatelů středečního útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo, se vzdal policii. Oznámila toagentura AFP a potvrdila to francouzská policie. Osmnáctiletý Mourad se podle agentury sám na policii dostavil. Podle nepotvrzených informací chce dokázat svou nevinu.

Policisté podle francouzské televize zadržují Mourada ve vazební věznici ve městě Charleville-Mézières na belgické hranici. Mladík se údajně sám přihlásil poté, co zjistil, že jeho jméno koluje na sociálních sítích. Jeho blízí jsou prý ochotni dosvědčit, že byl v době útoku ve škole. Policie nyní alibi prověřuje.

05:27
Francouzská média pomohou redakci týdeníku

Pomoc týdeníku nabídla rozhlasová stanice Radio France, francouzská státní televize a list Le Monde. Redakci Charlie Hebdo nabídly personál i technické vybavení a zároveň vyzvaly další média, aby se k solidární akci připojila.

05:28
Itálie posílila ostrahu Vatikánu

Itálie v noci posílila bezpečnostní opatření v souvislosti se středečním teroristickým útokem v Paříži. Krok byl zdůvodněn obavami o bezpečnost Vatikánu jako sídla římskokatolické církve a skutečností, že Itálie je členem protiteroristické koalice.

Podle italského ministra vnitra Angelina Alfana ale policie nemá poznatky, které by svědčily o bezprostředním ohrožení. Alfano připomněl, že vedení Islámského státu označilo za jeden ze svých cílů dobytí Říma jako centra křesťanské civilizace. Hlídky byly podle ministra posíleny nejen ve Vatikánu, ale i u francouzských, amerických a židovských objektů.

Papež ve středu útok na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo označil za odporný a řekl, že podobné akty násilí nelze ničím ospravedlnit.

05:37
CNN: Pachatelé vyvolávali jednotlivé osoby jménem

Televizní stanice CNN zveřejnila informaci francouzského lékaře Geralda Kierzeka, který ošetřoval zraněné zaměstnance pařížského časopisu po středečním útoku. Tvrdí prý, že střelba nebyla náhodná. Pachatelé oddělili muže a ženy a vyvolávali jednotlivé osoby jménem. Pak následovala poprava.

05:48
Jeden ze zastřelených policistů byl muslim

Jeden z policistů zastřelených při středečním útoku na Charlie Hebdo byl muslim Ahmed Merabet. Novinářům to sdělili nejmenovaní francouzští policisté služebně vázaní mlčenlivostí. Policejní důstojník zraněný střelou teroristů ležel neozbrojen na chodníku, když ho jeden z útočících mužů chladnokrevně zabil střelou do hlavy.

06:06
Zadržených osob je několik

Francouzská policie v souvislosti se středečním atentátem údajně zadržela ještě několik dalších osob. Bratřii Said a Chérif Kouachiové, další dva podezřelí ze středečního atentátu, ale mezi nimi podle policistů zatím nejsou. Strážci pořádku po nich usilovně pátrají. Varovali obyvatelstvo, že zločinci jsou ozbrojeni a krajně nebezpeční.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist