Soud Evropské unie rozhodl o dočasném vyřazení palestinského hnutí Hamás z unijního seznamu teroristických organizací. Zmrazení finančních prostředků představitelů Hamásu ale i nadále trvá, informovaly světové agentury.

K vymazání podle verdiktu došlo na základě formálních nedostatků někdejšího rozhodnutí EU. Když byli totiž radikálové na seznam v roce 2003 zařazeni, nebylo to na základě zhodnocení činů Hamásu, ale na základě informací z médií, internetu, ale i od USA a Izraele, což soud považuje za nedostatečné.

Izraelci byli údajně ale již předem ujištěni, že hnutí bude na seznam znovu zařazeno, jakmile budou nedostatky napraveny, napsal list The Times of Israel.

Jak unijní soud ve svém rozhodnutí zdůraznil, verdikt fakticky "neznamená žádnou podstatnou změnu v hodnocení Hamásu jako teroristické organizace". Zmrazení účtu představitelů Hamásu bude prý trvat ještě další tři měsíce nebo do ukončení odvolacího řízení. Proti rozhodnutí soudu se lze odvolat.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval Evropskou unii, aby palestinské hnutí na seznam vrátila. "Očekáváme, že tam Hamás okamžitě vrátí," uvedl Netanjahu. "Hamás je vražedná teroristická organizace, která ve své chartě uvádí, že jejím cílem je zničit Izrael," dodal.

Právní zástupkyně Hamásu Liliane Glocková pro AFP uvedla, že "je s rozhodnutím spokojena". Verdikt soudu uvítali i představitelé palestinského hnutí. "Jde o napravení chyby a nespravedlnosti, která byla způsobena Hamásu," uvedl jeden z nich Izzat Rišk.

Židovský stát vedl s Hamásem, který ovládá palestinské Pásmo Gazy, několik ozbrojených konfliktů. Poslední trval letos v létě 50 dní a skončil 26. srpna. O život při něm podle palestinských úřadů přišlo více než 2100 Palestinců, většinou civilistů. Oběti na izraelské straně tvoří 67 vojáků a šest civilistů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist