Z nejnovější zprávy společnosti Google vyplývá, že v roce 2013 požádaly lokální vlády Google o odstranění celkem 39 374 položek s odkazem, který měl porušovat místní zákony. Kromě toho se na Google obrátili majitelé autorských práv a požádali o odstranění celkem 36,5 milionu odkazů, videí a dalších položek. Na zprávu upozornila stanice CNN.
Google svůj obsah upravuje podle zákonů všech 219 zemí, ve kterých provozuje své stránky. Společnost sice nezveřejnila celková čísla, kolik žádostí odstranila, v transparentní zprávě ale uvedla příklady.
Například v Turecku Google smazal odkazy, které očerňovaly zakladatele státu Mustafu Kemal Atatürka, protože turecké zákony podobné chování zakazují. Podobně se v Thajsku nesmí pomlouvat král, proto tam Google zablokoval tři sta videí, která krále Pchúmipchona Adunjadéta zesměšňovala. V Německu, Francii a Polsku zase Google stáhl odkazy na stránky, které propagovaly nacismus nebo popíraly holokaust.
Google dal za pravdu i Rusku, když odstranil příspěvek na blogu, ve kterém se psalo o "dostání čokolády", protože "čokoláda" může odkazovat na rekreační drogu a podle zákona má být obsah s propagací drog odstraněn. Naopak žádný gruzínský zákon podle Googlu neporušovalo video s údajným zneužíváním vězňů. Ve Spojených státech Google odstranil odkazy na videa a stránky s dětskou pornografií.
Impulzem pro žádosti o smazání odkazů z vyhledávače se stalo loňské rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie, který konstatoval, že lidé smějí Google požádat o odstranění citlivých odkazů, které nejsou ve veřejném zájmu. Od května obdržel Google sedm set tisíc žádostí, z nichž pozitivně vyhodnotil a odstranil 40 procent.
Server CNN připomíná, že v roce 2010 se Google stáhl z Číny poté, co odmítl vyhovět cenzorským požadavkům čínského režimu s odůvodněním, že čínská vláda nebyla demokraticky zvolena a občané se zásahy nemusejí souhlasit. Přesto Google nadále operuje v dalších nedemokratických režimech, jako jsou diktatura v Zimbabwe nebo thajská monarchie. Google se k tomu pro CNN odmítl vyjádřit.
Podle CNN některé země poskytly Googlu a dalším vyhledávačům seznam termínů a témat, která jsou v zemi považována za protizákonná. Jiné země posílají Googlu žádosti o smazání konkrétních příspěvků. Poté, co Google žádost dostane, nechá ji posoudit svými právníky, zda skutečně porušuje zákony země.
Google kontroluje dvě třetiny světových vyhledávacích výsledků, a je tak jedním z největších internetových portálů vůbec. O odstranění odkazů pravidelně informuje v transparentní zprávě i na serveru chillingeffects.com.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist